Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınının yıl dönümünde, eski ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef aldı.

Biden, Kongre binasındaki konuşmasında, “1 yıl önce bugün, bu kutsal mekân ve demokrasimiz saldırı altındaydı. İnsanların iradesi saldırı altındaydı. Anayasamız en önemli tehditlerden biriyle karşı karşıya kaldı.” ifadelerini kullandı.

Kolluk kuvvetlerinin müdahalesi ile demokratik düzenin yeniden sağlandığına işaret eden Biden, baskın esnasında başkanlık koltuğunda oturan Trump’a değindi.

Biden, Trump’ın adını zikretmeyerek kendisinden sürekli “eski başkan” olarak bahsettiği konuşmasında, “Tarihimizde ilk defa seçimi kaybeden bir başkan, iktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesini önlemeye çalıştı, bir grup kalabalık Kongre’ye ulaştı. Ancak onlar başarılı olamadı.” dedi.

Kongre’de 6 Ocak günü, Konfederasyon bayrağı açıldığını söyleyen Biden, “Böyle bir sahne İç Savaş zamanında bile görülmemişti.” diye konuştu.

Biden, 6 Ocak’ta birçok “utanç verici” olayın gerçekleştiğine işaret ederek, “O gün görmediğimiz tek şey eski başkandı. Eski başkan o gün Beyaz Saray’da Oval Ofis’in yanındaki yemek odasında oturdu ve olan biteni saatlerce televizyondan izledi. Polislerin hayatı tehlike altındaydı, milletin başkenti kuşatma altındaydı. Bunu yapanlar bir grup turist değildi, ortada silahlı bir ayaklanma vardı.” değerlendirmesini yaptı.

Trump’ın seçimlerde hile yapıldığı iddialarını yaymasının Kongre baskınına yol açtığını belirten Biden, “O kişi sadece eski bir başkan değildi, yenilmiş bir eski başkandı.” yorumunu yaptı.

Trump’ın kendi çıkarları için birçok yalan yaydığını savunan Biden, “ABD’nin eski başkanı, 2020 seçimlerine ilişkin bir yalanlar ağı yaydı. Bunu yaptı çünkü, kendi çıkarlarını bu ülkenin çıkarlarından, değerlerinden ve ilkelerinden daha üstün tutuyordu. Darbe almış egosu, demokrasimiz ve anayasamızdan daha değerliydi.” ifadelerini kullandı.

Biden, Trump’ın kendi adalet bakanının bile seçimi kaybettiğine ve tavırlarının Cumhuriyetçi Parti’de tepkilere yol açtığına işaret ederek, “Şimdi, nasıl bir millet olacağımıza karar vermeliyiz. Siyasi şiddeti bir norm olarak kabul eden bir millet mi olacağız? Partizan seçim yetkililerinin sonuçları değiştirmeye çalışmasını kabul eden bir toplum mu olacağız? Yalanların gölgesinde mi yaşayacağız? Böyle bir toplum olmamıza izin vermemeliyiz.” diye görüş belirtti.

Trump’ın 2020 seçimlerinde hile olduğu iddialarının 6 Ocak’a yol açtığını savunan Biden, “Eski başkan ve destekçileri tarihi yeniden yazmak istiyor.” diye konuştu.

Biden, 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimlerinin, son dönemde yapılan en dikkatli seçimler olduğunu ancak Trump’ın yine de sonuçları kabullenemediğini belirterek, “Ülkeni sadece sen kazandığında sevemezsin, sadece sana uygun olduğu için kurallara uyamazsın. Yalanları kucakladığında ve onlara alan açtığında vatansever olamazsın.” görüşlerini paylaştı.

Biden, 6 Ocak’ta yaşananların bir daha yaşanmaması için çalıştıklarını belirterek, “Demokrasiyi savunmazsak ayakta kalamaz.” yorumunda bulundu.