Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve insani yardım için Kongre’den 33 milyar dolar fon talep ettiğini bildirdi.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’ya yönelik yardımlar ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı 2 aydır büyük bir mücadele verdiğini ve bunun bedelinin ucuz olmadığını aktaran Biden, bu konuda bugün Kongre’ye yeni talepler gönderdiğini belirtti.

Biden, Kongre’nin daha önce Ukrayna’ya yardımlar için onayladığı fonun tükendiğine işaret ederek, bugün Kongre’den 20,4 milyarı askeri, 8,5 milyarı ekonomik, 3 milyarı insani, 500 milyonu gıda üretimi yardımı olmak üzere toplam 33 milyar dolar ek fon talebinde bulunduğunu aktardı.

Rusya’ya yönelik yaptırımların genişletilmesi için de Kongre’ye bir paket gönderdiklerini belirten Biden, “Oligarklar, Rus siyasi yozlaşmasının bir parçası. Bunlar kötü insanlar. Onların lüks evlerine, yatlarına ve diğer mal varlıklarına el koyacağız. Kongre’nin yetkisiyle, oligarkların el konulduktan sonra satılan mal varlıklarından elde edilen fonlar Ukrayna’ya yardımda kullanılabilir.” dedi.

Biden, “Rusya’nın şu anda enerji sektörünü de diğer ülkelere karşı silah olarak kullandığına” dikkati çekerek “Rusya’nın yaptırımlardan kurtulmak için diğer ülkeleri yıldırmasına ve onlara şantaj yapmasına izin vermeyeceğiz. Rusya’nın, saldırılarının sonuçlarından kaçmak için benzin ve gazı kullanmasına izin vermeyeceğiz. Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Japonya, Katar ve diğer ülkelerle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.