China Daily

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçen hafta pazar günü beş günlük Asya ziyaretine başlamadan önce yaptığı basın toplantısında, ziyaretinin, ABD’nin müttefikleriyle askeri iş birliğini destekleyeceğini ve Çin’e karşı “önemli caydırıcılığı” teşvik edeceğini söyledi.

Savunma Bakanlığı görevini üstlenen ilk Afrika kökenli Amerikalı olan Austin, “Dışişleri Bakanı ve benim yapmak istediğimiz şeylerden birisi ittifakları güçlendirmeye başlamak olacak. Bu daha çok onları bakış açısına göre dinleme ve öğrenmeyle ilgili olacak.” dedi.

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra oluşturduğu siyasi, ekonomik ve askeri ittifaklar Washington yönetiminin küresel egemenliğini sürdürmesine yardımcı oldu. ABD’nin sağladığı güvenlik karşılığında daha fazla maliyet üstlenmeleri için müttefiklerine baskı yapan (Eski ABD Başkanı) Donald Trump’ın aksine, Joe Biden yönetimi, ittifakları güçlendirmek için daha fazla çaba gösteriyor ve onları Çin’i engellemek adına kullanıyor.

BIDEN YÖNETİMİ QUAD İTTİFAKINI CANLANDIRMAK AMACIYLA BÜYÜK ÇABA SARF ETTİ

Aslında Biden yönetimi, geçen hafta cuma günü ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya’dan oluşan Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) ülkeleri liderleri zirvesinde, Hint-Pasifik kavramından doğan ve Trump’ın fazlasıyla desteklediği gevşek mekanizmayı Çin’e karşı yeni bir savunma duvarına dönüştürme çağrısı yaptı. Biden yönetimi, diğer üç ülkenin Çin ile olan yakın ekonomik ve ticaret ilişkilerini çok iyi bildiği için sözde QUAD ittifakını canlandırmak amacıyla büyük çaba sarf etti. Bu yüzden, NATO’nun Hint-Pasifik türünü oluşturmak için yapay ve zayıf bir öncülünü kullanmak yerine, ABD ve bölgedeki müttefiklerinin, Çin ile gerçekten yakın ilişki kurmak istiyorlarsa yeni koronavirüs salgınını etkili biçimde kontrol altına almak, küresel ekonomik toparlanmayı desteklemek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmenin de arasında bulunduğu ortak güçlüklere karşı çaba sarf etmeleri gerekmektedir.

Bu arada, Çin ve ABD’den üst düzey diplomatlar, bugün Alaska’da Anchorage bölgesinde bir araya gelecekler. ABD’nin, Austin ve Blinken’in Güney Kore ve Japonya ziyaretlerini kullanarak, Çin’in komşularının ABD’nin tarafında olduğunu gösterme niyeti, güven, vizyon ve kapasite eksikliğini yansıtıyor.

Trump yönetiminin dört yıllık görev süresi, 120’den fazla ülkenin ve bölgenin en büyük ticaret ortağı, dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve dünyanın geri kalanının en büyük büyüme motorunu tecrit etme çabalarının ne kadar gerçek dışı olduğunu gösterdi. Bu yüzden, görevdeki yönetiminin, hiçbir tarafın çıkarına hizmet etmeyen, işin garip tarafı ABD’nin kendisini tecrit eden tuhaf işleri sürdürmesi acınacak bir durum.