Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de en önemli olan eyaletlerden New York’ta siyasi bir deprem yaşandığını kaydeden Ediz Tiyanşan, eyalet valisi Andrew Cuomo’nun hakkında çıkan bir raporun tartışmalara neden olduğunu aktardı.

Cuomo’nun farklı zamanlarda ofisinde çalışan 11 kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasının New York Başsavcılığı tarafından doğrulandığını ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Çok yeni bir gelişme değil aslında bu, iddialar bir süredir ortadaydı. Cuomo hakkındaki suçlamalar siyasi bir hedef gösterme olarak yorumlanmıştı, Cuomo tarafından reddedilmişti. Ancak savcılık 11 kadının cinsel tacize uğradığını doğruladı.

ABD’de cinsel taciz tanımı oldukça geniş, herhangi bir cinsel ilişkiden ya da tecavüzden bahsetmiyoruz. Daha ziyade istem dışı dokunmalar, yersiz yorumlar ve uygunsuz ifadeler olarak belirtiliyor. Savcılık 11 kadınla görüştü ve taciz iddialarını doğrulayan bir rapor hazırladı.

New York, California’dan sonra en zengin, en önemli eyaletlerden biri. Cuomo da Demokratlar arasında köklü siyasetçilerden biri. Bu partiyi de zedeleyebilecek bir şey. Biden, Cuomo’nun eski arkadaşı olması rağmen rapor açıklandıktan kısa bir süre sonra kendisinin bu rapor doğrultusunda istifa etmesini belirtti.

Bütün bu baskıya rağmen Cuomo, hiçbir zaman bir kadına böyle uygunsuz davranmadığını belirtiyor ve raporu tek taraflı olmakla suçluyor. Burada çok ciddi bir siyasi sürtüşme başladı, diyebiliriz. Cuomo’nun tüm bu baskılara rağmen istifa etmemesi nedeniyle hakkında başka incelemeler de başlatılıyor. New York eyaletinin Albany bölgesindeki savcı da bir soruşturma başlattı. Cumhuriyetçiler de buna çok ciddi biçimde yükleniyor. Yerel siyasetle kalmadı, ülke siyasetinin malzemesi oldu. Eğer istifa etmezse hakkında görevden azil süreci de başlatılabilir.

AŞI ZORUNLULUĞU

New York şehri restoran, bar, spor salonu gibi yerlere giriş için aşı zorunluluğu getirilen ABD’deki ilk yer olacak. Dünyada da benzer uygulamalar geçen ay devreye sokulmuştu. Ağustos ortasında bu kararın etkin hale gelmesi bekleniyor.

Bu kararın pek çok kişiyi aşılanmaya zorunlu bırakarak ters tepki yapabileceği düşünülüyor. Diğer eyaletlere göre, aşı olmak istemeyenler fazla olmasa da aşı karşıtları bu karara tepkili.

ABD’DE EVDEN ÇIKARMA KARARI 60 GÜN ERTELENCEK

ABD’de pandemide evden çıkarmayı yasaklayan kararın 60 gün daha uzatılacağı belirtiliyor. Son yılların en üst düzey işsizlik oranlarına rastladık. İş yerlerinin tamamen kapatıldığı bir dönemden geçmiştik. Şu an işe dönenler arttı, işsizlik oranları biraz düştü ama hâlâ kira ödemekte zorlanan önemli bir kesimden bahsediliyor.

Pandeminin başından beri koruma altında olan bu kesimin 60 gün evlerinde çıkarılmasına yasak getirilmiş olacak. Bu neredeyse ülke genelinde kiracıların yüzde 90’ını kapsıyor. Delta virüsünde ölüm sayılarının artmaya devam ettiği ve ekonominin en çok etkilendiği bölgeleri kapsıyor.

Bu ev sahipleri açısından da sorun. Tek evi olan kiraya verenler bu gelirle geçiniyor. Bu kesim için de kiralarının ödenmemiş olması ciddi bir sorun teşkil etmeye devam ediyor.”