Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile diplomasiye devam için mutabık kaldık, diplomatik çabalarımız devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Biden, Beyaz Saray’da Ukrayna krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının hâlâ ihtimaller dahilinde olduğunu öne sürerek, “Rus askerlerinin çekilmeye başladığını henüz doğrulamadık.” dedi.

Putin’e “yüksek düzeyli diplomasiye hazır olduğunu söylediğini” aktaran Biden, “Washington’ın hem NATO hem de Rusya için eşit şekilde uygulanabilir yeni bir silah kontrol önlemlerini” önerdiğini açıkladı.

“ABD her türlü olasılığa hazırdır.” diyen Biden, “Putin ile diplomasiye devam için mutabık kaldık, diplomatik çabalarımız devam edecek. Rusya halkı bizim düşmanımız değil.” ifadelerini kullandı.

Biden, “Ne yapmadığımız konusunda açık olmama izin verin. ABD ve NATO, Rusya’ya tehdit değil. Ukrayna, Rusya’yı tehdit etmiyor. ABD ve NATO’nun Ukrayna’da füzeleri yok. Oraya füze konuşlandırma planımız yok.” diye konuştu.

ABD’nin Rus halkını hedef almadığını ve Rusya’yı istikrarsızlaştırmayı amaçlamadığını kaydeden Biden, “Rusya vatandaşları, siz bizim düşmanımız değilsiniz. Ukrayna’yla kanlı ve yıkıcı savaş istediğinize de inanmıyorum.” yorumunu yaptı.

Biden, şöyle devam etti:

“Rusya saldırırsa, bu onların seçimi olacaktır. Saldırının Rusya için bedeli yüksek olacaktır. İşgale uzun vadeli yaptırımlarla karşılık vereceğiz. NATO topraklarını tüm gücümüzle koruyacağız.”

Kaynak: Sputnik Türkiye