CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Japonya ve Güney Kore’ye gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Çinli üst düzey diplomatlardan açıklamalar geldi. Çarşamba günü Çin’in tutumunu ortaya koyan yetkililer Japonya ve ABD’nin Taiwan sorunu üzerindeki olumsuz hamleler konusunda sert uyarılarda bulundu.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi, ABD’nin Taiwan sorununa ilişkin son davranışlarının verilen sözlerin tersi olduğunu kaydetti. Yang, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile yaptığı telefon görüşmesinde “ABD Taiwan kartını oynamaya ve yanlış yolda ilerlemeye devam ederse, Çin egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını korumak için sert adımlar atacak ve dediğimizi yapacağız.” dedi.

Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, çarşamba günü Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ile yaptığı sanal görüşmede Japonya’yı bazı konularda dikkatli olmaya çağırdı. Tokyo ve Washington 22 Mayıs’ta başlayacak olan Dünya Sağlık Asamblesi’ne (DSA) Taiwan yetkililerinin katılımını sağlamak istiyor. Japonya merkezli Kyodo News, salı günü Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve ABD Başkanı Joe Biden’in “Taiwan için barış ve istikrarı” vurgulayacaklarını ve “Ukrayna krizinin Doğu Asya’da meydana gelebileceği endişelerini paylaşacaklarını” bildirdi. Japonya, 24 Mayıs’ta QUAD liderlerinin 2022 zirvesine ev sahipliği yapacak. Bu açıklamalar zirve ardından bölgesel istikrarı etkileyebileceği konuşulanlar arasında. Japon medyası, Japonya-ABD ittifakını güçlendirmenin, Çin’in uzun vadede en büyük güvenlik sorunu olacağı konusundaki ortak görüşe dayandığını vurguluyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, daha ABD lideri Japonya gezisine başlamadan önce yayınlanan “Japonya ve ABD’nin Çin’le yüzleşmek için el ele verdiği görüşüne” gelince, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bunu “yaygın”, “kötü bir atmosfer yaratmak” ve insanları kışkırtmak olarak nitelendirdi. “uyanık.”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, çarşamba günü Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ile yaptığı sanal görüşmede, Japonya ve ABD arasındaki ikili iş birliğinin Çin’in egemenliğine, güvenliğine ve kalkınma çıkarlarına zarar vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Global Times Gazetesi’nde yer alan haberlere göre, Taiwan Adası’ndaki ayrılıkçı Demokratik İlerleme Partisi (DPP) otoritesinin kendi gücüyle ayrılmayı başaramayacağını vurguluyor. Ancak farklı görüşler de mevcut.  Bazı uzmanlar, gerçek bir savaş durumunda ABD ve müttefiklerinin büyük olasılıkla askeri desteğini geri çekip Taiwan’ı yalnız bırakacağını söylüyor.

Bu durumunun daha önce çok kez yaşandığına işaret eden uzmanlar, en yakın örneğin Ukrayna’nın NATO ve ABD ile yaşadığı sorunları hatırlattı.