Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Bu hafta dikkatlerin Erdoğan-Biden görüşmesinde olduğunu belirten İsmet Özçelik, haftanın diğer öne çıkan görüşmesinin ise Biden-Putin görüşmesi olduğunu kaydetti.

Batı basınının Erdoğan ile Biden’ın Rusya’ya karşı anlaşmaya vardığı haberlerini pompaladığını ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Klasik bir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yöntemi, Türkiye-Rusya-İran-Çin arasında güvensizlik yaratma taktiği. Oysa anlaşılmış tek bir nokta dahi yok buna Afganistan da dâhil. Erdoğan, S-400 konusunda Biden’a ‘farklı bir adım atmamızı beklemeyin.’ dedi. S-400 konusu Türk-Amerikan ilişkilerindeki ilk eşik. Orada anlaşma sağlayamazsak hiçbir konuda ilerleme sağlayamayız denilen bir nokta. Erdoğan kendi ağzından S-400 konusunda anlaşılamadığını söyledi.

Aynı yöntem Putin görüşmesinde de yapıldı. Rusya ile Çin’e karşı ortak hareket edilebileceği algısı yaratılmaya çalışılıyor. Gerçek ise tam tersi. Putin-Biden görüşmesi yaklaşık 4,5 saat sürdü. Biden, Rusya karşısında geri adım atmakla eleştiriliyor. Görüşme sonrası Putin ayrı Biden ayrı basın toplantısı düzenledi. 

PUTIN-BIDEN GÖRÜŞMESİNDEN BİR SONUÇ ÇIKMADI

Putin görüşme sonrası özetle görüşmenin yapıcı olduğunu söyledi. Büyükelçilerin görev yerlerine dönmesinde mutabık kalındı. Ukrayna’nın konuşulduğu belirtildi. Putin, dünyada öngörülemez olanın ABD olduğunu ve ABD’nin ne yaptığının anlaşılmaz olduğunu demeye getirdi. Siber güvenlik konusunda anlaşıldığı söylendi. Putin, ‘Biden insan haklarını gündeme getirdi ancak bakın Guantanamo faal ve ne ABD ne de uluslararası yasalara tabii değil. ABD ile ilişkilerin iyileşip iyileşmeyeceğini söylemek zor.’ dedi. Bu da görüşmenin özeti gibiydi.

Biden bilindik sözlerini tekrarladı. Yüz yüze diyaloğun önemine dikkat çekti. ABD’nin çıkarlarına zarar verecek belirli eylemlere yanıt vermekten geri durmayacaklarını aktardı. Biden, ‘Navalnıy’ın tutukluyken ölmesinin sonuçlarının Rusya için yıkıcı olacağını Putin’e açıkça söyledim.’ dedi. Biden, Putin’in yeni bir Soğuk Savaş istemediğini ancak ABD ile kucaklaşmaya henüz hazır olmadığını düşündüğünü ifade etti. Putin ve Biden’ın sözlerini karşılaştırırsak, birçok konu gündeme gelmiş ancak bir sonuç alınmış görünmüyor.”