Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda NATO karşılık vermeye hazır.” dedi.

Biden, Beyaz Saray’da Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi.

Joe Biden, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Scholz ile gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin, “Çok verimli bir toplantı yapma fırsatı yakaladık.” diye konuştu.

ABD Başkanı Biden, “Diplomasi, tüm taraflar için ilerlemenin en iyi yoludur, Rusya konusu da dâhil olmak üzere hemfikiriz.” yorumunu yaptı.

Biden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda NATO karşılık vermeye hazır.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesine de dikkat çeken Biden, “Rusya (Ukrayna’yı) işgal ederse, bu tankların ve askerlerin Ukrayna sınırını geçmesi anlamına geliyor, Kuzey Akım 2 artık olmayacak, son vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yaptığı açıklamada, “Muhtemel yaptırımları birlikte hazırlamak için yoğun bir şekilde çalıştık. Ukrayna’ya yönelik bir askeri saldırı olduğunda, gerektiğinde hızlıca tepki vermemize yardımcı olacak bir yanıt hazırladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Scholz, “ABD ile Almanya, Ukrayna’nın işgal edilmesi durumunda gereken tüm adımları atacak, yaklaşımlarda farklılaşma olmayacak, birlikte hareket edeceğiz.” dedi.

Normandiya Formatı’ndaki müzakerelere işaret eden Scholz, “Normandiya Formatı uygun şekilde kullanılmadı, şimdi kullanılma şansı var.” diye görüş belirtti.

Kaynak: Sputnik Türkiye