Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Joe Biden’ın, Avrupa’daki temasları kapsamında Rusya’ya Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyuracağını açıkladı.

Sullivan, Biden’ın yarın başlayacak Avrupa seyahatine ilişkin Beyaz Saray’da gazetecileri bilgilendirdi.

Biden’ın yarın yola çıkacağını belirten Sullivan, Biden’ın 24 Mart Perşembe günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO, G7 ve Avrupa Birliği (AB) zirvelerine katılacağını, 25 Mart Cuma günü ise Polonya’nın başkenti Varşova’ya giderek burada Polonyalı mevkidaşı ile görüşeceğini ve bölgede görev yapan askerleri ziyaret edeceğini bildirdi.

Sullivan, Rusya’nın “Ukrayna’ya boyun eğdirmek”, “Rusya’nın gücü ve prestijini artırmak” ve “Batı’yı bölmek” hedefleri olduğuna işaret ederek, “Rusya şu ana kadar bu 3 hedefini başaramadı. Aslında şu ana kadar bunun tam tersini başardı.” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların sonuçlarının çoktan görülmeye başlandığını belirten Sullivan, Biden’ın Avrupa temaslarına ilişkin şöyle konuştu:

“Biden, burada Ukrayna’ya askeri yardımın sonraki adımını koordine edecek. Ortak ülkelerimizle Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyuracak ve uygulanan yaptırımların ağırlaştırılmasını görüşecek. Ayrıca Avrupa’nın enerji güvenliğinin artırılması ve Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığının azaltılmasını görüşecek. ABD’nin insani yardımlar konusundaki katkısını anlatacak.”