Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Rusya’yla iş birliği alanlarını görüşmenin yanı sıra doğrudan çelişkileri de ele almaya hazır olduğunu söyledi.

Psaki, yeni Washington yönetiminin Rusya ile ilişkilerde izleyeceği rotaya ilişkin açıklamada bulundu.

Psaki, bugünkü basın brifinginde, “ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesini ele alırsak Başkan’ın Rusya’ya yönelik tutumdan taviz vermediği ortada. Başkan, iş birliği yapabileceğimiz alanların olduğunu net bir şekilde ortaya koydu, mesela ABD’nin ulusal çıkarları mecrasında olan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması. Başkan, ayrıca seçimlere müdahale, bilgisayar korsanlığı, Afganistan’daki Amerikan askerlerine saldırı için para ödenmesi gibi çeşitli konularda endişeli. Bu değerlendirme devam ediyor. Başkan, doğrudan Putin ile çelişkileri de görüşmeye hazır.” ifadelerini kullandı.

Biden’ın, Avrupalı müttefiklerle Rusya politikasını görüştüğünü belirten Psaki, Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile ilgili durum için “Hangi yaptırım seçeneklerinin veya hangi yanıt seçeneklerinin olduğu konusuna gelince Başkan, her an uygun gördüğü şekilde yanıt verme hakkını saklı tutuyor.” dedi.

Kaynak: Sputnik Türkiye