Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Joe Biden ve Yoshihide Suga’nın Washington’da bugün gerçekleşecek görüşmelerini değerlendirdi.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ile bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Washington’da görüşeceklerini söyleyen Altay Atlı, “Bu önemli bir ziyaret. Çünkü Japonya-ABD ittifakı yeni dönemde Asya’daki uluslararası ve güvenlik ilişkileri bakımından oldukça ön planda olacak. Bu ziyaretin şöyle de bir anlamı var; ilk kez yabancı bir ülkenin lideri Biden’ı ziyaret etmiş oluyor. Aynı zamanda Başbakan Suga’nın da ilk ABD ziyareti.” dedi.

ABD GÜVEN TAZELEMEK İSTİYOR

Ziyarete birkaç açıdan bakılması gerektiğini belirten Atlı, “ABD açısından baktığımızda bu önemli bir ziyaret. Çünkü Biden yönetiminin en önemli önceliklerinden biri, Asya’daki ittifaklarını yeniden canlandırmak, yeniden bir güven tazelemek olacak. Japonya ve Güney Kore ile ilişkiler son dönemlerde oldukça zedelenmişti. Trump döneminde bu ittifaklar çok sorgulanmıştı. Bu durum Japonlar için sıkıntılı bir durum oluşturmuştu. Japonlar ‘gerçekten bir sorun yaşarsak ABD’ye ne kadar güvenebiliriz’i sorgulamaya başladı. Biden yönetiminin hedefi de Asya’daki ittifaklarla güveni tazelemek. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin Asya ziyaretlerinde Çin’e karşı ortak bir tutum da tartışılmıştı. Dolayısıyla Biden-Suga görüşmesindeki en önemli konuların başında da Çin geliyor.” diye konuştu.

BIDEN İÇİN “İCRAAT” SUGA İÇİN “İSPAT” ZAMANI

Akademisyen Dr. Atlı, ziyaretin her iki liderin konumlarını güçlendirmeleri açısından da önemli olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Biden açısından bakarsak dış politika için birçok şey söyledi. Söylemek güzel ama ‘icraat’ daha önemli. Dolayısıyla bu ziyaret Biden’ın Japonya ile ilişkiler konusunda ne yapacağı, ne yapamayacağı konusunda bir gösterge. Suga’nın konumu ise daha farklı, Abe’nin istifası sonrası göreve geldi ve kendisini ‘ispat’ etmesi gerekiyor. Suga mensubu olduğu Liberal Demokrat Parti içerisindeki grubun lideri gibi bir konumu yok henüz. Dolayısıyla Suga’nın bundan sonraki ilk seçimlerde seçilebilmesi için aslında bu siyasi denklemin içinde kendisini daha farklı bir yere konumlandırması gerekecek. O nedenle ABD ile ilişkileri nasıl yürüttüğü önemli olacak. Bugünkü görüşme iki ülke arasındaki ittifakın geleceği açısından da çok önemli.”