CGTN / Bobby Naderi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın yaptırımların kaldırılmasına kadar gidemeyen son sembolik jestleri, İran’ı müzakerelere geri dönmeye veya nükleer tesislerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından hızlı bir şekilde denetlenmesine izin vermek de dâhil olmak üzere gönüllü şeffaflık önlemlerini uygulamaya teşvik etmeyecek.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’nın (NPT) Ek Protokollerinin uygulanmasına son verilmesi için son tarih 23 Şubat’tı, İran parlamentosu tarafından belirlendi. Yasama organı, hükümeti sorumlu tutuyor ve ABD veya Avrupa Birliği’nden (AB) yararlı bir şey gelmesini beklemediğini söylüyor. Batı’nın siyasi sermayeyi bulundurmak için öngörülemez bir yer olduğunu belirtiyor ve olayların nükleer bir uçurumun kenarında gözleri bağlı uyurgezerliğe eş değer olduğunu varsayıyor.

Yeterince garip olan bu durum, Biden yönetimini, Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmak amacıyla AB’nin ev sahipliğinde Tahran ile çok taraflı müzakerelere katılmayı kabul etmekten caydırmadı. Biden yönetimi başka mantıklı hamleler yaptı. Biden, eski Başkan Donald Trump’ın İran’a yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarıyla ilgili “ani reaksiyonunu” iptal etti. Hareket, Trump yönetiminin dış politikadaki en büyük hatalarından birinin düzeltilmesine yardımcı oldu.

TAHRAN, ABD’NİN GÜVENİLMEZ OLDUĞUNA İNANIYOR

Biden yönetimi, gerginliği azaltmak için BM’de akredite olan İranlı diplomatlara yönelik seyahat kısıtlamalarını da hafifletti. Bu diplomatlar, Trump’ın “azami baskı” kampanyasının bir parçası olarak, BM çevresindeki birkaç blok ve New York’taki görevleri hariç her şeyden men edilmişti.

Tahran, görüşme teklifini düşünüyor, ancak bunların sembolik jestler olduğu ve Washington’ın harekete geçerek tüm yaptırımları kaldırması gerektiği konusunda ısrar ediyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Washington’daki siyasi liderlere ancak o zaman Tahran’ın taahhütlerine döneceğini hatırlattı.

Bu bağlamda, IAEA’nın kısa süreli ziyaretlerinin askıya alınması kararı, İran’ın NPT’den ayrıldığı anlamına gelmiyor. İran IAEA ile çalışmaya devam edecek, çünkü bu herkesin çıkarına olacak. Ek olarak, IAEA Genel Direktörü Rafael Grossi’nin pazar günü Tahran’a yaptığı ziyaret, İran’ın Ek Protokolü uygulamayı durdurma kararını değiştirmeyecektir.

Tahran’daki siyaset kurumu ABD’nin güvenilmez olduğuna inanıyor, Biden anlaşmayı yeniden canlandırmak için sadece başlama silahını ateşledi ve görüşmelerin hızlı bir atılım sağlaması pek olası değil. Ana argüman, Washington’ın JCPOA’ya dönüşü ve yaptırımların kaldırılması için herhangi bir müzakereye gerek olmadığıdır.

Gerçek şu ki, hem İran hem de ABD anlaşmayı ihlal ediyor ve taahhütlerine geri dönmeleri gerekiyor. İlk önce kimin göz kırpacağı konusundaki tartışmalar verimsiz ve mantıksızdır. Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere’nin savunduğu gibi, JCPOA’yı tekrar rayına sokma süreci geri kalan imzacılar tarafından koordine edilebilir. Tahran ve Washington bunu iki taraflı çözemez.

BIDEN, TRUMP’IN ASLA UNUTULMAYACAK KARAKTERİNİN ÖTESİNE GEÇEBİLİR

Tam tersine, Tahran gelişmiş santrifüj kullanımını artırdı ve uranyum metali yapmaya başladı. Tahran, denetimleri azaltmanın yanı sıra nükleer faaliyetlerini daha da genişletmeyi planlıyor. Belirtilen amaç, “azami baskının” “azami başarısızlığa” yol açtığını kanıtlamaktır.

Biden yönetimi, anlaşmayı uçurumun kenarından geri döndürmek için eşit derecede hiçbir şey yapmadı. Bunun yerine, dış politika kuruluşu, lobi grupları ve çeşitli düzeylerdeki yetkililer tarafından yapılması istenen her şeyi yaptı. Yönetim,  İran’ın tam taahhüdüne dönmesini ve füze programı ile Orta Doğu’daki faaliyetleri hakkında görüşmeyi kabul etmesini talep ediyor.

Gerçekten karmaşık değil. Tahran, JCPOA’yı yeniden müzakere etmeyecek ve savunma faaliyetleri ve bölgesel politikaları herhangi bir tartışmaya açık değil. Biden, İran’ı taahhütlerine geri dönmeye teşvik etmeye çalışırken, kararlı bir şekilde hareket etmesi ve dar görüşlü ve uzlaşmaz olmayan bir politika geliştirmesi gerekiyor. Yeniden birleşmeye hazır ama aynı zamanda “İran’ın istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini” de ele almak istiyor. Ekonomik savaş uygulamasına sonlandırmadan önce daha sıkı bir anlaşma isteyemez. Bu bir başlangıç ​​değil.

Biden, Trump’ın asla unutulmayacak karakterinin ötesine geçebilir ve sağduyu adına yaptırımları geri alabilir. Buraya kadar her şey iyi. Dış politika ve anlaşmanın bölgesel muhalifleri konusunda derin devlet kadrosu ile müzakere pozisyonlarını koordine etmek de dâhil olmak üzere herhangi bir başka hareket, İran’daki karar alma sürecini yalnızca karmaşıklaştıracak ve uzatacaktır.

Eski alışkanlıkların zor bırakıldığı söyleniyor. Bu kritik anda İran’ın, ABD ekonomisini ezmeye çalışırken misilleme adımlarını tersine çevirme olasılığı çok düşük. Aynı şekilde, Amerika yaptırımlara ve zorbalığa bağımlı ve Biden, özellikle uluslararası alanda itibarını kaybetmeden JCPOA’ya en kısa yoldan gönüllü olarak geri dönemeyeceğini biliyor. Yaptırımlar ve misilleme adımları, anlaşmayı imzalayanların tümü kötü oyunlar oynamayı bırakıp BM onaylı yükümlülüklerini yerine getirdiğinde geri alınabilir.