Global Times / Wang Wenwen

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senato’sunda, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ikinci azil soruşturmasında suçsuz bulunması, Trump ve Cumhuriyetçi Parti için açık bir zafer ancak, ABD’nin sıkça söz edilen siyasi sistemi ve demokrasi için büyük bir başarısızlıktır. Ve işte bazı çıkarımlar.

İlk olarak, aklanma, ABD siyasetinde giderek artan kutuplaşmayı ve Amerikan halkının bölünmesini yansıtan taraflı bir karardır. Trump’ı, 6 Ocak’ta ABD Kongre binasında meydana gelen ayaklanmaları kışkırtmaktan mahkum etmek için yedi Cumhuriyetçi Senatör 50 Demokrat senatöre katıldı, ancak suçlu bulunması için gerekli 67 oya ulaşılamadı. Sonuç, dünya için şaşırtıcı olmadı, her ne kadar Beyaz Saray’daki görevi sona erse de Trump’ın ABD’de büyük bir etkisi olduğu için iki partili bir oylamayla suçlu bulunması zordu. 

ABD’de Demokratlar, Kongre binasındaki kuşatmadan Trump’ı sorumlu tutmak amacıyla bir mahkumiyeti garanti etmeyi ummuş olmalılar ve azil soruşturması, Biden yönetimi ve Demokratların, Trump ve destekçilerini köşeye sıkıştırmanın girişimiydi. Sonunda, sadece yedi Cumhuriyetçi Senatör parti saflarından ayrıldı.

İkincisi, Trump Senato ve Temsilciler Meclisi’nde, siyasi güce ve partizanca politikalara ilkelerden ve anayasal demokrasiden daha fazla değer veren sabit fikirli destekçiye sahip bulunuyor. Trump’ı aklayan 43 Cumhuriyetçi Senatör, Trump, ABD Başkanı Joe Biden karşısında kaybettiği adil ve serbest seçimin sonuçlarını tersine çevirmek amacıyla aşırı sağcı destekçilerine “cehennem gibi savaşın” çağrısı yaptığı 6 Ocak’ta Kongre binasından nasıl kaçtıklarını unutmuş olmalılar.

Trump açıkçası, dünyanın gözünde hayal edilmesi zor olan demokrasi karşıtı eylemlerde bulunmuştu, ancak Kongre’deki Cumhuriyetçi üyelerin çoğu ona destek olmayı seçti. Cumhuriyetçi Senatörlerin Trump’ı mahkum etmedeki gönülsüzlüğü, vatandaşlık sorumluluğunun başarısızlığıydı ve seçilmiş siyasetçiler olarak, kendi siyasi kazanımlarını ülkelerinin kaderi üzerine koydular.

Üçüncüsü, ABD ahlaki otoritesine teslim oluyor. Trump’a yönelik azil soruşturması yasa ve adalet, hatta Cumhuriyetçilerin ayaklar altına alarak çiğnediği ideallerle ilgiliydi. 

TRUMP ABD’NİN KÜRESEL İTİBARINA BÜYÜK ZARAR VERDİ

Eski ABD Başkanı Bill Clinton, 1998 yılında Cumhuriyetçilerin kontrol ettiği Temsilciler Meclisi’nde, Beyaz Saray’da bir stajyerle zina yaptığı iddiasıyla büyük jüri karşısında yalancı şahitlik yaptığı gerekçesiyle suçlandı. Cumhuriyetçiler, Clinton ve ailesini, azil soruşturması başlatarak küçük düşürmeye kararlıydı.

Trump, ilk olarak Biden ve oğlunu soruşturmak için Ukrayna hükümetini tehdit etmekle itham edildi ve daha sonra, Clinton’ın kusurlu davranışıyla karşılaştırıldığı zaman daha ağır bir suç olan Kongre binasına saldırıyı kışkırtmakla suçlandı, ancak iki suçlamadan da aklandı. ABD Kongre’sinin jüri sistemi tamamen kusurlu olmasa da ciddi biçimde sorunlu gibi görünüyor.

Son olarak, ABD’nin küresel liderliğini yeniden inşa etmek, ABD Başkanı Biden’ın iddiası olmaya devam ediyor. Ancak Biden, ABD, Trump’ın zehirli mirasına derinden saplanıp kalmışken önünde uzanan zorlu bir yolla karşı karşıya bulunuyor. Biden, Amerikan demokrasisi kırılgan olduğu için çok üzüldü.

Trump, ülkesini tehlikeye attığını mümkün olan her şekilde kanıtlayan bir yargılamadan sonra mahkum olmaktan kaçan rezil bir başkan olarak tarihe geçecek. Bununla birlikte, ABD gibi bu kadar bölünmüş bir toplumda, rezil olmasına rağmen onun popülaritesinin zarar görmemesi alaycı bir durumdur. 

CNBC televizyonunun, Trump’ın azil yargılanmasından günler önce yaptığı bir kamuoyu araştırması, Cumhuriyetçilerin büyük bölümünün partinin başında kalmasını istediğini gösterdi.  Trump’ın, ABD’nin pazarladığı evrensel demokratik değerlere ve ABD’nin küresel itibarına verdiği zarar çok fazladır. Biden’ın ilk aşkı dış politika olsa dahi, ABD topraklarındaki sıkıntıların, dış politika hedeflerine ulaşmayı ve gelecek dört yılda ABD’nin tükenmiş uluslararası konumunu koruma niyetini büyük ölçüde engelleyeceğini görebilir.

Azil yargılamasından sonra yaptığı açıklamada, suçsuz bulunan ve cesaretlendirilen Trump destekçilerine, “ABD’yi Tekrar Büyük Yapmak için tarihi, yurtsever ve güzel hareketimiz daha yeni başladı.” dedi. Suçsuz bulunması, 2024 yılında başkanlık seçiminde aday olması için Trump’ın önünü açıyor. Bunu yaparsa, dünya, kendi kendini öven demokrasi sisteminde, demokratik komedinin diğer bir dönemine hazırlanmalı.