İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın önceki Başkan Donald Trump’ın politikalarını izlediğini söyledi.

Muhammed Cevad Zarif, sosyal medya platformu Clubhouse’da 18 Haziran’daki 13. İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve ülkesinin dış siyasetiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin nükleer anlaşmada öncelikli olarak taahhütlerine dönmesi gerektiğini ve iki tarafın da aynı anda adım atması yönündeki öneriyi kabul etmeyeceklerini kaydeden Zarif, şöyle devam etti:

“Amerikalılar 4 yıllık tarihi silemezler. Biden, Trump’ın politikalarını izliyor. Trump’ın yaptığı ancak Biden’ın yapmadığı hiçbir şey yok. Aynı baskıları İran’a uygulamaya devam ediyor. Geçici adımların atılmasına muhalif değiliz ancak ABD önce taahhütlerini yerine getirmelidir.”

“SEÇİMLERDE ADAY DEĞİLİM”

Zarif ayrıca 18 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmayacağını ve akademik çalışmalara yönelmek istediğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Seçimlerde aday değilim. Bu konudaki duruşumda hiçbir değişiklik yoktur. Kimsenin seçim kampanyasına katılmam. Seçimde ne (eski Meclis Başkanı Ali) Laricani ne de başka bir isimle ilişkim var. Seçimler nedeniyle iç siyasetimiz karışık ve dış adımları da buna bağlayanlar var.”