Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yeni yardım paketine değinen Ediz Tiyanşan, söz konusu yardım paketinin onaylanması ile toplamda 3 milyar doları geçen bir yardımın kayıtlara geçeceğini belirtti.

ABD’nin başkenti Washington’da yapılacağını kaydeden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD Başkanı Biden yaptığı açıklamada, bu yardım paketinin içinde top ve ağır mühimmatların yanı sıra insansız hava araçlarının olacağını da bildirdi. Biden, ‘Ukrayna’nın Donbas bölgesinde savaşma kabiliyetini daha da artırmak için bu yardım yapılacak’ dedi. Biden’ın müttefiklere de çağrısı vardı. ‘Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu silahları sağlamak için acele etmeliyiz’ sözlerine yer verdi. Yardım paketinin oldukça önemli bir zaman diliminde geldiğini de söyleyebiliriz. ABD askeri yetkilileri önümüzdeki 4 haftanın belirleyici bir süreç olacağını söylüyor. Mümkün olan en çok sayıda silahın en kısa sürede Ukrayna’ya ulaştırılmasına çabalıyor. Bu silahların içinde uzun menzilli füzeler ve hava savunma sistemlerinin de olacağı gündemde. “

RUS GEMİLERİ ABD LİMANLARINA GİREMEYECEK

“Biden, son açıklamasında Rus bandralı gemilerin ABD limanlarına yanaşması veya kıyılara erişmesine izin verilmeyeceğini duyurdu. Bu savaşın ne kadar süreceğini kestiremediklerini söyleyen Biden, Putin’in Ukrayna’nın tamamına asla hakim olamayacağı gündeme taşıdı. Biden, Putin’in emellerine asla ulaşamayacağını kaydederken, Kiev’in yoğun bombardıman altında olmasına rağmen hâlâ ayakta olduğunun altını çizdi.

AUSTIN, ALMANYA’DA NATO SAVUNMA BAKANLARI İLE GÖRÜŞECEK

“ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in 26 Nisan’da Almanya’daki NATO üssü Ramstein’da olacağını söyledi. Bir dizi NATO ülkesinin Savunma Bakanı ile bir araya gelineceğini aktaran Kirby, ülkeler hakkında bilgi vermezken, Ukrayna konusunda ortak bir değerlendirme yapılacağını açıkladı.”

UKRAYNALILAR İÇİN GÖÇMENLİK PROGRAMI BAŞLIYOR

“ABD’de “Ukrayna için Birleşin” adı altında bir sığınma programı başlıyor. Ukraynalıların uçaklarla Meksika’ya geldiklerini ve sınırda mülteci kamplarına benzer görüntüler oluşturdukları görülüyordu. Biden yaptığı açıklamada artık Meksika’ya gitmeye gerek kalmadığını artık sığınma başvurularını Ukrayna’daki ABD konsoloslukları üzerinden yapabileceklerini duyurdu.”