Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna’daki krizin ABD gündeminde en üst seviyedeki gündemini koruduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, Biden’ın konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunduğunu bildirdi.

BANKALAR VE KİŞİLER HEDEF ALINIYOR

Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin tanınması kararının ardından ABD’nin Rusya’ya yönelik ilk yaptırımları duyurduğunu ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın iki bölgeyi tanımasının ardından yaptırımların ilk ayağında Rusya’nın iki büyük bankasının bulunduğunu açıkladı. Rusya’nın bu hareketinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve bu durumun uluslararası kamuoyundan güçlü bir karşılık gerektirdiğini belirtti. Biden, Rusya’nın iki büyük kurumu olan VEB Bankası ve Rusya’nın ordu bankasına yönelik yaptırım uygulanacağını söyledi. Böylece Rusya’nın kamuda Batı finansmanından yararlanamayacağını ifade etti. Biden, Rusya’nın ABD’de ya da Avrupa piyasalarında işlem yapamayacağını ifade etti.

Rusya’nın seçkin isimleri ve onların aile fertlerine de yaptırım uygulanacağı belirtiliyor. ABD Başkanı Biden, Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanan Kuzey Akım 2 boru hattının da durdurulacağını yineledi.

Biden’dan yaptırımların ilerletilmesinin oldukça muhtemel olduğu mesajı da geldi. Rusya’nın adımlarını işgal olarak nitelendirdi Biden ve yaptırımların ilerletilmesine hazır olduklarını belirtti. Rusya’nın adımlarını durdurması mesajı verildiğini görebiliyoruz. Biden, Ukrayna’ya yardımların devam edeceğini ve NATO’nun Doğu kanadının güçlendirilmeye devam edeceğini kaydetti.

Çok ciddi suçlamalar geldi. Biden, ‘Putin, Ukrayna’nın var olma hakkına saldırdı.’ ifadesini kullandı. Biden, ‘Dünya, Putin’in tarihi çarpıtılmış bir şekilde yeniden yazdığını duydu. Putin doğrudan Ukrayna’nın var olma hakkına saldırdı.’ dedi.

BIDEN YAPTIRIMLARI AÇIKLADI

Biden, Baltık ülkelerinin güçlendirilmesi için takviye kuvvet ve ekipman gönderilmesi için yetki verdiğini söyleyerek, bunun için ABD askerlerinin kullanılabileceğini dile getirdi. Biden, Rusya ile savaşmak gibi bir niyetlerinin olmadığını da aktardı. Pek çok kişi yeniden savaş mı çıkıyor sorusunu soruyor olabilir ama Biden, bu adımların savunma amaçlı olduğunu vurguluyor. Biden, ayrıca NATO’nun her karış toprağının savunulacağını da sözlerine ekledi. Biliyorsunuz NATO içindeki bir ülkeye yapılan saldırı bütün ülkelere yapılmış sayılıyor.

ABD’nin halen aslında diplomasiye açık olduğunu görüyoruz. Biden da ‘Umarım diplomasi imkânı hâlâ vardır.’ ifadesini kullandı. Buna tezat oluşturacak açıklama ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan geldi. Blinken, ‘Madem işgal başladı demek ki artık konuşacak pek bir şey kalmadı.’ dedi. Önümüzdeki günler için pek çok belirsiz nokta var.”