CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Asya ziyareti öncesi bölgede diplomasi trafiği artmış durumda. Yaşanılacak Dörtlü Güvenlik Diyaloğu Zirvesi (QUAD) öncesinde Dışişleri Bakanları bünyesinde ardı ardına açıklamalar sürüyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi, çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği aktarıldı.

Açıklamada, Yang, ABD’nin Taiwan sorununa ilişkin son eylemlerin ve açıklamalarının oldukça farklı olduğunu vurgularken ABD’nin “Taiwan kartını” oynamaya devam etmesinin kesinlikle ciddi tehlikeye yol açacağını kaydedildi. Öte yandan Yang, Çin’in egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını korumak için sağlam adımlar atacağını ve ABD’nin sözünü tutması için Çin’e güvenebileceğini söyledi. ABD Başkanı Joe Biden’ın Güney Kore ve Japonya ziyaretinde ABD ile müttefikleri arasında yapılacak görüşmelerde önemli bir konu olacak. Bazı Japon medya kuruluşları, Biden ve Japon mevkidaşının yaklaşan zirveden sonra ortak açıklamada Taiwan sorununa değineceğini yazdı. Uzmanlar bunun bir “salam dilimleme” taktiği olabileceğine işaret ediyor.

Japon medyasında çıkan bir diğer başlık ise, Japon ve ABD hükümetlerinin pazartesi günü Tokyo’da yapacakları zirvede yayınlanacak ortak bir açıklamanın metni üzerinde koordinasyona başladıkları oldu. Habere göre iki taraf, Çin’i nükleer silah ve silahsızlanma konusunda şeffaflığı artırmaya çağırmayı tartışıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin ise cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Çin’in her zaman ve hiçbir koşulda nükleer silahları ilk kullanan olmayacağı politikasını her zaman desteklediğini, bunun en pratik anlamda “şeffaflık” olduğunu söyledi.

Hiroşima’da doğan Japonya Başbakanı Fumio Kishida da nükleer silahların olmadığı bir dünya için bir format önerecekti. Ortak açıklamada, medyaya göre ABD, Japonya’nın karşı karşıya olduğu tehditleri göz önünde bulundurarak Japonya’ya nükleer güvenlik desteğini artıracağını da açıklayacak.

Wang, bazı Japon politikacıların da ABD ile bir nükleer paylaşım anlaşması yapmayı umduğunu, ancak Çin ve uluslararası toplumun bu konuda ciddi endişeleri olduğunu kaydetti. Sözcü Wang, Çin’in her zaman nükleer bir kendini savunma stratejisine bağlı olduğunu, önce nükleer silah kullanmama politikasını izlediğini ve nükleer gücünü ulusal güvenliği korumak için gereken en düşük seviyede tuttuğunu yineleyerek, “Hiçbir ülke Çin’e karşı nükleer silah kullanmadığı sürece Çin’in kendisine karşı nükleer silah kullanmasından korkmamalı, bu en pratik şeffaflıktır.” dedi.