Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Fransa ile aralarında krize yol açan Avustralya, İngiltere, ABD (AUKUS) denizaltı anlaşması nedeniyle yaşanan gerilimin ardından İtalya’nın başkenti Roma’daki Fransa’nın Vatikan Büyükelçiliği’nde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ilk kez yüz yüze görüştü.

Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, Fransa’nın “en eski, en sadık ve en iyi” müttefikleri olduğunu söyledi. Biden, Fransa ile yaşanan AUKUS krizine ilişkin ise “Bu konuyu ele alış biçimimiz beceriksizceydi. Bunu çok büyük bir gururla yapmadık” dedi.

Söz konusu anlaşmadan Fransa’nın önceden bilgisi olduğunu düşünerek hareket ettiğini aktaran Biden, “Fransa çok çok değerli bir ortağımız” değerlendirmesinde bulundu.

“(Denizaltı krizinden sonra) Somut kararlar aldık ve bunlar eylem ve inisiyatiflerle desteklendi. Bu da bir güven süreci başlattı. Birçok konuda iş birliği güçlendirilecek” ifadesini kullanan Macron  ise Biden ile açıklık getirilmesi gereken konuları görüştüklerini belirtti.