Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de gündemin ara seçimlere yöneldiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, seçim öncesi ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı geleneksel “Birliğin Durumu” konuşmasını yorumladı.

BIDEN, ABD HAVA SAHASINI RUS UÇAKLARINA KAPATTIKLARINI AÇIKLADI

“Birliğin Durumu” konuşmasında ülkenin bütünlüğü mesajı verildiğini aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden, ara dönem seçimi yaklaştığı için bir yandan ilk iki yılda yaptığı başarıların altını çizerken öte yandan da önümüzdeki iki yılda görevinin geri kalanında başarmak istediği hedeflerin vurguladı. Kongre’de hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’dan üyeler katılır. Ordu ve Anayasa Mahkemesi üyeleri de konuşmayı izler.

Konuşmanın başında Biden’ın Ukrayna’ya değinmesi önemliydi. Bu da Amerika siyasetinde konunun öneminin altını çiziyor. Putin’e yönelik sert sözler, Ukrayna’ya yönelik destek açıklamaları vardı. Bugüne kadar Rusya’nın Kiev’e ilerlemesinin beklenenden çok daha yavaş olduğu yönünde haberler vardı. Biden’ın Ukrayna ile söylediği her sözün ayakta alkışlandığını da belirtelim. Biden, Zelenskiy’in Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı ‘Aydınlık karanlığı yenecek’ sözlerini de anımsattı. Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi de Kongre’ye onur konuğu olarak davet edildi. Kongre üyelerinin yakalarında Ukrayna bayrakları da dikkat çekti. Kadın davetlilerin Ukrayna bayrağı rengi kıyafetlerle konuşmaya geldiği de dikkatlerden kaçmadı.

“BIDEN’IN AÇIKLAMALARI AYAKTA ALKIŞLANDI”

Biden, Avrupa’daki müttefiklerin hava sahasını Rus uçaklarına kapattığını açıkladı. Biden, ‘Rusya’yı bu şekilde daha çok izole edip ekonomisinde daha çok baskı oluşturacağız.’ ifadesini kullandı.

Biden, ‘Diktatörler saldırganlıklarının bedelini ödemediğinde daha çok kaosa yol açar ve yollarına devam ederler. ABD ve dünyaya yönelik tehditler de artar. Bu nedenle NATO, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da barışı korumak için kuruldu. ABD diğer 29 ülkeyle birlikte NATO’nun bir üyesidir bunun bir anlamı var.’ dedi. Biden, NATO’nun her santim toprağını savunacakları gibi heyecan yaratan açıklamalarda bulundu. Bütün salonun Biden’ı ayakta alkışladığı bölümler de vardı. Bu nadir görülen bir durumdu aslında uzun süredir siyaseten kutuplaşmış olan ABD’de bu denli geniş temsilciler kitlesi tarafından bir başkanın alkışlandığını görmemiştik. Ukrayna bu nadir durumu yarattı, diyebiliriz.

BIDEN’DAN OLİGARKLARA MESAJ VAR

Biden, Rus oligarklara “peşinize düşeceğiz” mesajı verdi. Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üyesi ile birlikte İsviçre’nin bile Rusya’ya görülmemiş yaptırımlar uyguladığını ifade etti. Rusya’nın en büyük bankalarının uluslararası finans sisteminden koparıldığını böylelikle rubleyi savunma girişimlerine engel olunacağını kaydetti.

Rusya’ya yönelik teknoloji konusunda da yaptırımlar öngörülüyor. Bunun da ilerleyen yıllarda Rusya’nın teknolojik gelişimini etkilemesi bekleniyor. Biden, ‘Askerlerimiz Ukrayna’da herhangi bir görevde yer almadı, almayacak.’ dedi. ABD’nin NATO müttefiklerini desteklemek amacıyla kara, hava, deniz kuvvetlerini Polonya, Romanya, Estonya, Letonya dâhil pek çok NATO bölgesine konuşlandırıldığını hatırlattı. Biden’dan savaş başladığından bu yana ilk kez bu kadar uzun Ukrayna konuşması dinlemiş olduk.

Biden Ukrayna’dan sonra yerel duruma da değindi, enflasyona ve ekonominin gidişine değindi. Covid-19 konusunda normale dönüşün başladığı gibi iyi haberler verdi. Başkanın 1,5 yıllık görev süresini ele alan ileriye yönelik amaçlarını açıklayacağı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasının en büyük bölümünün Ukrayna ve Rusya odaklı olması devam eden savaşın ABD içinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunun en açık göstergesi.”