CGTN / Radhika Desai

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Ukrayna konusunda Rusya’ya karşı kefalet savaşı Joe Biden yönetimine yardımcı oldu. Savaşın medya haberlerinin büyük kısmını işgal etmesi ile Amerikan seçmenleri Biden’ın Covid-19 salgının ele alma biçimindeki kınanası sorumluluğunu unuttu. Başkan Biden 2020 başkanlık kampanyasında yarattığı yüksek ümitleri karşılamada başarısız oldu.

Salgının başlamasından iki, Biden’ın başkanlığından bir yıl sonra, NBC News’ün rakamlarına göre, ABD’de Covid-19’dan ölenlerin sayısı 1 milyonu geçti. Covid-19 ABD’deki ortalama yaşam beklentisini yaklaşık iki yıl azalttı. Onlar da 2020’de ortalama yaşam beklentisinde azalmalar yaşan birçok Avrupa ülkesinin aksine, ABD asla bu azalmayı geriye çeviremedi.

Bu çok seyrek olarak tartışılsa da, şaşırtıcı düzeydeki kötü performans kapitalist çıkarları halkın çıkarlarının önüne koyan ve kısıtlamaların tedbirli bir biçimde mümkün olduğu kadar sermaye birikiminin devam etmesine izin verecek şekilde kullanıldığı ve stratejilerin şirketlere yarayıp yaramayacaklarına göre seçildiği “kapitalist Covid-19 stratejisinin” sonucu olabilir. Bu nedenle Biden’ın stratejisi sadece aşılar üzerine yoğunlaştı.

ABD’DE COVID-19 VAKA SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

ABD’deki aşılama şartları iyi olmaktan çok uzak. Bir dizi aşı karşıtı görüş korkutucu boyutlarda yayılırken zenginler, sosyal medya yanlış bilgilendirmesi ve erişim eksikliği ve büyük kısmı özel olarak sağlık sistemine duyulan güvensizlik ABD nüfusunun sadece yüzde 66’sının tümüyle aşılanmasına neden oldu ve sadece yüzde 30’luk bir kesim destek dozu vuruldu. Sonuç olarak Covid-19 ABD nüfusunu kasıp kavurmaya devam ediyor ve yüksek oranda ölümlere, hastalığa, kayba ve acıya yol açıyor.

Covid-19’u kontrol altına almak için gerekli diğer adımları atmayı bir yana bırakın, Çin’in “dinamik sıfır Covid-19” stratejisini benimsemeyi reddeden ve bu stratejiye çok maliyetle diye saldıran ve hatta aşılama kampanyasını bile ciddiyetle sürdüremeyen Biden yönetimi, bir çıkmaz sokağa saplandı. Ve bütün yapabildiği insanları aşılanmaya çağırırken işverenleri memnun etmek için bütün Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmak oldu ABD Hastalıkları Kontrol Merkezi maske zorunluluğunu kaldıran yeni yönergeler yayınladı.

İŞ GÜCÜNDEN UZAKLAŞANLARIN SAYISI FAZLA

Toplumsal ve hükümet sorumluluğu bireylere devredilince ne olur? Şimdi söylendiği gibi, “Covid-19 ile yaşamayı” öğrenmek zorundalar. Bu daha çok “Covid-19 ile ölün” demeye benziyor. Çünkü işçi sınıfının maruz bırakıldığı şey bu. Covid-19 ile ilgili yeni kamu söyleminde birçok kimse salgının “endemik” hale gelmesini bekliyor. Ama gerçekte, bu sadece verem ve AIDS gibi başka bir yoksulluk salgını haline gelmesi demek. Yoksul ve eğitimsiz insanlar aşırı kalabalık, hastalıkların eşlik ettiği, stres, kötü beslenme ve buna benzer diğer koşullar altında yaşadığı koşullarda artan Covid-19 şimdiden en kötü bu grupları etkiledi. En ön cephedeki ve gerekli işçiler bu gruplardan geliyor. Bu arada durumu iyi olanlar, Covid-19 korumaları ve tedavilerine daha iyi erişime sahip oldukları için çoktan ek kötüsünü atlattı. ABD’de Covid-19’un ne zaman “endemik” hale geleceği ya da gelip gelmeyeceği belli değil. Bir süre daha başta gelen ölüm nedeni olmaya devam edebilir. Ve ekonomik maliyeti de küçük olmayacak.

Bazı gruplar artan ve tahmin edilemeyen sağlık sorumlulukları nedeniyle çalışamayacak oldukları için iş gücünden uzaklaştığı için emek gücü zaten daraldı. Bunlar çocuklara bakan büyük anne ve babaların Covid-19 ‘a kurban gittiği birçok toplulukta daha da arttı. Bu zaten emek maliyetlerini artırıyor, yeni işe girenler deneyimli işçilerin verimliliğine ulaşamadığı için verimliliği etkiliyor ve neredeyse 40 yıldır yokken enflasyonun yeniden dönmesinin de büyük nedenlerinden biri. Hep var olan salgın ihtimali ulaşımın, hizmetleri ve tedarik zincirlerinin aksamasının yaygın olması demek. Sağlık çalışanları ve öğretmenlerin en çok etkileneceği uzun bir salgın tükenmişlik, acı ve nefessizlikle birlikte gelir ve verimlilik üzerindeki etkileri hafife alınamaz.

1 milyon sınırı psikolojik olarak önemli olabilir ama belki de en önemli şey grafiğin halen yukarı doğru çıkıyor alması ve Omicron’un yeni varyantlarının dalga dalga geldiği konusunda uyarıların çoktan yapılmış olmasıdır.