Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

“2020’DE SİYASİ PARTİ PATLAMASI YAŞADIK”

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçerken “iki partili sisteme geçilir” diyenlerin yanıldığını hatırlatan Özçelik, “Tam tersi bir durum söz konusu. 2020’de siyasi parti patlaması yaşadık. 27 yeni parti kuruldu ve toplam parti sayısı 107’ye yükseldi. Kısa sürede kurulması beklenen en az 3 parti daha var. Yenilerinde ortaya çıkması pek sürpriz olmayacak. Seçime kadar parti sayısının kaça çıkacağını kestirmek çok zor hale geldi. Eskiden de bu tip partiler kurulu ve bunlara ‘seçim partileri’ denirdi. Şimdi ise durum çok farklı. Çünkü seçime girip girmemek sorun değil. Yeni sistemde ittifaklar esas olduğu için çeşitli kişiler ve gruplar kendilerine alan açmaya çalışıyorlar. Yan bir anlamda bu partiler ‘pazarlık partileri’ olarak değerlendiriliyor. Herkes kendi gücüne göre ittifaklardan milletvekilliği kapma peşinde. Türk siyaseti açısından pek hoş olmayan bir durum. Önümüzdeki dönemde buna nasıl bir çözüm bulunacağını muhtemelen Türk siyaseti tartışmaya başlayacaktır.” dedi.

TÜRKİYE-MISIR YAKINLAŞMASI

Gazeteci Özçelik, Doğu Akdeniz’deki gelişimler için ise şunları söyledi:

“Mısır’ın Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama ihalesini Türkiye’nin daha önce ilan ettiği ve Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği sınırlara uygun olarak yapmasını Türkiye olumlu karşılamış ve sıcak açıklamalar yapılmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır ile yeni bir anlaşma yapılabileceğini vurgulamıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise yaptığı açıklamada, ‘Bu, çok önemli bir gelişme, bunun devam etmesini bekliyoruz. Mısır ile bizim tarihsel, kültürel birçok ortak değerimiz var. Zaten Mısır’ın aldığı bu kararın, deniz yetki alanlarımıza saygı duyularak yapılan bu çalışmaların, bizim çalışmalarımıza uygun olduğu kadar Mısır halkının da hak ve menfaatinin yararına olduğunun da bilinmesini istiyorum. BM’ye beyan ettiğimiz deniz yetki alanları sınırlarımızla uyumlu bir şekilde Mısır ile de anlaşma, sözleşme, mutabakat muhtırası gibi çalışmaların önümüzdeki dönemde olabileceğini değerlendiriyoruz. Bu konuda Dışişleri Bakanlığımız gerekli çalışmaları ilgili, kurum, kuruluş ve bakanlıklarla koordineli şekilde sürdürüyor. Bu çalışmalar yapılmakta ve bunların da olumlu sonuç vermesini bekliyoruz.’ ifadelerini kullandı. Yani Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki bu hamlesine Türkiye’den en üst düzeyden sıcak tepkiler verildi. Bu da Doğu Akdeniz’deki ve Libya’daki gerilimin düşmesi açından son derece önemli.”

“BIDEN YÖNETİMİ TÜRKİYE İLE OLAN İLİŞKİLERİ BİRAZ AĞIRDAN ALIYOR”

Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkilere değinen Özçelik, “ Erdoğan ile Biden henüz görüşmüş değil. Kulislerde öğrendiğimiz bilgilere göre Türkiye’den bazı girişimler oldu ancak bir sonuç alınamadı. Biden yönetimi Türkiye ile olan ilişkileri biraz ağırdan alıyor. Bu net şekilde gözleniyor. Beyaz Saray Sözcüsü’ne de bu soru soruldu. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Biden’ın neden halen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmediğine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: ‘Biden’ın araması gereken birçok dünya lideri var. Gelecek hafta ve aylarda bu görüşmeleri yapacaktır. Bir noktada Erdoğan ile de görüşeceğinden eminim.’ Şimdi bu açıklama biraz tuhaf oldu. Diplomatik çevrelerde soğuk bulundu. Geçmişte neredeyse ‘en yakın müttefik’ diyen ABD’nin bu tavrı alması dikkat çekti. Bu da Türkiye- ABD ilişkilerinin öyle çok kolay düzelmeyeceğinin ve soğuk geçeceğinin işareti olarak yorumlandı.” diye konuştu.

“ABD KENDİ İÇ SORUNLARIYLA UĞRAŞACAK”

ABD’nin kendi içinde yaşadığı sorunlardan da söz eden İsmet Özçelik, “ABD’de alttan altta gelişen bir durum mevcut. ABD’deki bölünme ciddi bir toplumsal bölünmeyi işaret ediyor. ABD’nin orta sınıfı hızlı bir şekilde yoksullaşıyor. En alt sınıf ile birleşen büyük bir kitle var. Zaten Trump’ı destekleyenlerde bunlardı. Kongre binasını da basan bunlardı. ABD’deki bu iç çelişme öyle gözüküyor ki, artarak devam edecek. Nitekim en küçük bir olay kavgaya yol açıyor. Kısa süre önce New York’ta itfaiye departmanına asılan ırkçı bayrak nedeniyle hemen arbede çıktı ve 3 kişi gözaltına alındı. Gözlemciler tartışmaların seçimlerden sonra durulmadığını, tam tersine önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel çatışmaların ilk işaretinin görüldüğünü vurguluyorlar. Yani ABD bundan sonra biraz iç işleri ile uğraşacak. Daha düne kadar sürekli başka ülkeleri karıştırmakla uğraşan ABD öyle gözüküyor ki, kendi iç sorunluyla uzun süre boğuşmak zorunda kalacak.” açıklamasında bulundu.