CGTN / Hannan Hussain

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, yakın zamanda ABD’de 40 yıldaki rekor seviyede yüksek enflasyon oranlarını not etti ve eski ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden kalma belirli sayıdaki gümrük tarifesini düşürmenin yardımcı olabileceğini söyledi.

Yellen, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Düşünmeye değer. Enflasyonu çözebilmemiz için yapabileceğimiz her şeyi kesinlikle yapmak istiyoruz ve bazı istenilen etkileri olacaktır. Bu gözden geçirdiğimiz bir şey.” dedi. Bununla birlikte Yellen’ın önerdiği çözüm ileri görüşlü gibi görünmüyor. Şu anda ABD’de artan enflasyon oranları konusunda kamuoyunun büyük bir hoşnutsuzluğu söz konusu ve enflasyonu bastırmak sadece seçilmiş birkaç kalemde gümrük tarifelerini düşürmeyi değil, genel olarak geniş kapsamlı gümrük tarifelerini ortadan kaldırmayı gerektiriyor. 

Bu arada Washington, Ukrayna çatışmasının devam etmesini izlemekten ziyade çatışmayı sona erdirmek için çalışmalıdır. Rusya-Ukrayna çatışması uzun vadede küresel enflasyon oranlarında yükselişin sürmesine yol açtı. Geniş kapsamlı Trump dönemi gümrük tarifeleriyle ilgili olarak ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Daleep Singh, gümrük tarifelerinin herhangi bir stratejik amaca hizmet etmede başarısız olduğunu kabul etti. 

BIDEN ABD-ÇİN İLİŞKİLERİNDE YAPICI OLMALI

Yükselen fiyatlar Biden’ın fiyat kontrolü önlemlerini Amerikan halkı arasında tartışma konusu haline getirirken, Biden’ın gümrük tarifelerinin stratejik faydasızlığını düşünmesi ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlaması için birçok sebep var. Ancak somut adımlar atmaktan uzaklaşmak, Amerikan halkına anlamsız mesajlar veriyor. Aynı zamanda, bazı gümrük tarifelerine diğerlerine göre öncelik verilmesi söz konusu olduğunda, siyaset ve fiyat kontrolleri arasında tehlikeli bir birleştirme vardır. Yellen’in gümrük tarifelerinde muhtemelen azaltmaya gidilmesi önerisinin, Biden’ın, ABD’nin Bejing’e karşı sert bir tutum takınarak Çin’e yönelik ticaret stratejisini yeniden değerlendireceği açıklamasıyla yan yana hareket ettiğini düşünün. 

Sonuç olarak, Amerikalı işletmeler ve tüketiciler bu ters tepen önlemlerden zarar gördüler. Buna göre, Biden yönetimi sıradan Amerikan vatandaşlarına hitap ettiği zaman, dikkatli bir düşünmeyi gerektiren gümrük tarifelerinde bir rahatlamayı önerirken, ABD-Çin ticari sürtüşmelerini azaltma konusunda isteksizliğini gösteriyor. Ancak, gümrük tariflerinin sözde “tesir gücü” ve stratejik amaçları verimsiz bir yaklaşım gibi görünüyor. 

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün (PIIE) mart ayında yayımladığı bir araştırmaya göre, ABD’de enflasyon oranlarını etkili şekilde düşürmek için birçok geniş kapsamlı Trump dönemi gümrük tarifelerinin kaldırılması öneriliyor. Araştırmada, “Gümrük tarifesine eşdeğer engellerin azaltılması tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonunda bir seferliğine yüzde 1,3 oranında bir düşüş sağlayacaktır.” denildi. Araştırmayı hazırlayanların gözlemleri, Biden yönetimi tarafından ticaretin serbestleştirilmesi için bazı tercihler olduğunu farz ediyordu. Bununla birlikte Biden, Ukrayna çatışmasını çözmekte de başarısız olduğu için serbest ticaretin amacına hizmet ediyor gibi görünmüyor. 

ABD UKRAYNA’YA AĞIR SİLAH SEVKİYATI YAPIYOR

Washington, Ukrayna’daki çatışmayı uzatacak şekilde bu ülkeye ağır silah sevkiyatına devam etti. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’ndan uzmanların yakın zamanda vardığı uzlaşmayı da hatırlatalım: Ukrayna krizini sona erdirmek, artan küresel enflasyon oranlarını çözmek için en uygun politika olacaktır. Ancak ABD, Kiev yönetimine 3 milyar doların üzerinde askeri yardım göndererek, sadece mevcut gerginliği körükleyecektir. Bu yüzden uzayan Rusya-Ukrayna çatışması küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına sebep olacak ve Biden yönetiminin ülke içinde enflasyonu kontrol altına alma çabaları konusunda halkın güvensizlik duygusunu artıracaktır. 

Stratejik Petrol Rezervlerinin bazı bölümlerine öncelik vermekten, tedarik zinciri kısıtlamalarına uyum sağlama etrafında bir anlatı oluşturmaya kadar Biden yönetimi, elinden gelenin en iyisini yaptığına halkın inanmasını istiyor. Fakat Biden, Amerikan halkını yüksek gümrük tarifelerinin olumsuz sonuçlarından korumuyor ve Rusya-Ukrayna krizini sona erdirmeyi reddetmeyi sürdürüyor. 

Bu çağımızda talihsiz bir durumdur. Biden yönetimi, çok yüksek enflasyon oranları felaketiyle mücadele etmede daha fazla şey yapmalıdır veya sonradan gelecek artçı sarsıntılardan zarar görecekler.