Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, ilk yurt dışı seyahatinde İngiltere’de katıldığı G7 Zirvesi’nin tamamlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, “ABD tekrar masada.” mesajı verdi.

“G-7’deki muhataplarımın her birine ABD’nin üzerine düşeni yapacağı mesajını ilettim. Amerika masaya geri döndü.” diyen Biden, zirve için “olağanüstü, iş birlikçi ve üretken” değerlendirmesinde bulundu.

Covid-19 salgınını bitirmek ve “adil ve kapsayıcı” küresel ekonomik iyileşme sağlamanın ABD ile müttefiklerinin en önemli öncelikleri arasında olduğunu aktaran Biden, G7’nin ihtiyaç duyan ülkelere 1 milyar doz aşı tedarikinde bulunacağını, 2023’e doğruysa ilave bir milyar doz daha sağlama ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Salgını bitirmenin ise 2023 yılına kadar sürebileceğini belirten Biden, Brüksel’de katılacağı NATO Zirvesi’ne ilişkin ise selefi Donald Trump’ın aksine “NATO’nun ABD’nin güvenliği için hayati derece önemli olduğu” yorumunda bulundu.

16 Haziran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cenevre’de yapacağı görüşme hakkında da konuşan Biden, Putin’in “Rusya-ABD ilişkilerinin en düşük seviyede” olduğu değerlendirmesine katıldığını söyledi.

Putin ile görüşmesinin ABD ve Rusya’nın iklim değişikliği gibi birlikte çalışabilecekleri bazı alanlar yaratmasını umut ettiğini belirten Biden, zirvede Rusya ile anlaşmazlıklarını net bir şekilde ortaya koyacağını ifade etti.

“Bir kişinin davranışını değiştirebileceğinizin garantisi yok. Otokratlar muazzam bir güce sahip ve halka hesap vermek zorunda değiller.” diyen Biden, Putin’in neden değişmeyeceğine inandığın sorulması üzerine ise gülümseyerek, “O, Vladamir Putin.” yanıtını verdi.