Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Joe Biden yönetiminin hazırladığı 2022 mali yılı bütçesinde, Dışişleri Bakanlığı için toplam 58,5 milyar dolar bütçe tahsis edilmesi öngörüldü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın yazılı açıklamayla paylaştığı ve Kongre’den talep edilen bütçe detaylarına yer verilen açıklamada, bakanlık ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) için 2022 mali yılında toplam 58,5 milyar dolarlık bütçe talep edildiği belirtildi.

Blinken, söz konusu bütçenin geçen yıla kıyasla yüzde 10 artış anlamına geldiğini ve bunun diplomasiye verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu aktardı.

Dünya genelindeki Amerikan diplomatik faaliyetlerinin sorunsuz ve etkili sürdürülebilmesi için bu bütçenin en etkin şekilde kullanılacağını vurgulayan Blinken, ABD’nin küresel diplomasi alanında daha etkili işler yapacağını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiğinde diplomasiye öncelik vereceklerini ve ABD’nin küresel imajını düzeltmeye dönük diplomatik adımları güçlendireceklerini ifade etmişti.