Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Kuzey Akım 2 projesini yapan firma ile yetkililerine yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Biden, Rusya-Ukrayna geriliminin başladığı günden bu yana ABD’nin ortak ve müttefikleriyle Rusya’ya karşı güçlü ve ortak bir karşılık için çalıştığını belirtti.

Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bu ay yaptığı toplantıda da belirttiği üzere Berlin’in Rusya’ya yönelik adımlarda öncü olduğunu vurguladı. Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı “işgal” etmesi durumunda Kuzey Akım 2 projesinin durdurulmasına yönelik Almanya ile yakından çalıştıklarını aktardı.

İki ülke arasında yapılan yakın istişarelerin ardından Almanya’nın dün Kuzey Akım 2 projesinin sertifikasyon sürecini durdurduğunu anımsatan Biden, “Bugün ben de yönetimime Kuzey Akım 2 AG’ye ve firma yetkililerine yaptırım uygulanması talimatı verdim. Bu adımlar, bizim Rusya’ya, Ukrayna’ya yönelik adımlarına karşılık uyguladığımız yaptırımların ilk bölümünün bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

Biden, Rusya’ya yönelik attığı adımlardan dolayı da Scholz’a teşekkür etti.