CGTN / Liu Zhiqin

Joe Biden, Amerika Birleşik Devleti (ABD) başkanı olanı tam bir yıl oldu. Ama bu onun için iyi bir yolculuk değildi. İster siyasi, ekonomik, diploması ya da salgının kontrolü olsun, sonuçlar bütün cephelerde tatmin edici olmaktan uzak.

Bana göre, Biden’ın bir yıllık notları aşağı yukarı düşük. Siyasette 100 üzerinden 50 alıyor, başarısızlık. Çünkü Amerika şimdi daha bölünmüş ve ırkçı çatışmalar daha ağır. Ekonomi notu 40, ekonomik toparlanmanın önünde birçok engel var özellikle de ürkütücü enflasyon. Merkez Başkanı faiz oranlarını artırması için baskı altında. Diplomasi notu 30. ABD her yerde kendine yeni düşmanlar edindi, Çin ve Rusya ile gerginlikler artmaya devam ediyor. İş birliğini ve bağlılığı artırma yönündeki iyi bir fırsat kaçırıldı.

COVID-19 ÖNLEME VE KONTROLÜNDE ÜZÜCÜ BAŞARISIZLIK

Salgının kontrol puanı 20 ve bu alandaki performans özellikle zayıf. Onaylanmış vaka ile günlük vaka sayıları arttı ve dünyanın korona virüs salgının yenmesiyle ilgili yeni ikilemler yarattı.

Biden kampanyası sırasında birkaç söz verdi, bunlar arasında önde gelenleri salgını durumunu kontrol altına alma ve vaka sayılarını en kısa zamanda idare edilebilir bir düzeye indirmek çabaları vardı. Ama gerçek şu ki, ABD’deki Covid-19 vakaları her gün artmaya devam ediyor, 19 Ocak’ta toplam vaka sayısı 67 milyonu aştı. Biden yönetiminin itibarı, salgınla mücadelede ümitsiz göründüğü için kamuoyu yoklamalarında hızla düştü.

EKONOMİK VE DİPLOMATİK BAŞ AĞRILARI

Kontrolsüz salgının dışında, artan enflasyon Biden için başka bir büyük baş ağrısı. Seçim başarısı ekonomik toparlanma ve halkın hayatını iyileştirmeye bağlı olan Biden’ın yüzüne atılan bir tokat gibi. Ekonomik güç efsanesi ABD’de çökmeye başladı. Biden yönetimi kamuoyunu sakinleştirmek için suçu Çin ve diğer ülkelere atmaya çalışıyor. ABD siyasi çevrelerinde gelecek siyasetçilerin Çin karşıtı tugayın üyesi olması moda haline geldi. Bunların çoğu için Çin karşıtı nutuk atma sert gerçeklerden kaçmak ve başka bir ülkeyi suçlayarak rahatlamanın başka bir yolu.

Şimdi ABD etkisiz Covid-19 kontrolünün bedelini ödemişken, artan enflasyon, yüksek yaşam maliyetleri, artan ırkçı gerginlikler ve Çin-Rusya ile diplomatik gerginliklerle birlikte, kaynayan kamuoyu muhalefetinin ortaya çıkması sadece bir zaman meselesi. Amerikan siyaseti ve toplumunun bölünmesi en tehdit edici tetik iken, her an patlayabilecek bir barut fıçısı gibi.

Trump ve arkadaşları geri dönmeye çalışıyor. Amerika’daki ara seçimler önemli bir an olacak. ABD’nin bölünmesi kaçınılmaz, soru bunun ne kadar kötü olacağı ve ne zaman patlak vereceği. Bu krizin çözümü de aynı şekilde basit. Eğer ABD samimi bir şekilde çok taraflılığı benimserse ve özellikle de Çin ile Rusya gibi ülkeler olmak üzere uluslararası toplumdan yardım isterse ve samimiyet, dostluk ve hoşgörüye bağlı olursa, bu sorunların birçoğundan kaçınabilir. ABD siyasetçilerinin zamanı tükeniyor.