CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile ABD ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) liderleri Beyaz Saray’daki zirvede bir araya geldi. Beyaz Saray, söz konusu zirve kapsamında ABD ile ASEAN üyesi ülkeler arasında özellikle iklim, kalkınma, eğitim, denizcilik alanında iş birliği ve küresel sağlık güvenliği konularının ele alındığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, ASEAN liderlerinin perşembe öğleden sonra Biden ile akşam yemeğinden önce Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Amerikalı iş liderleriyle görüşmesi planlanıyor. Cuma günü ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, John Kerry ve diğer yetkililerle sağlık, pandemi, iklim eylemi ve sürdürülebilir altyapıyı görüşmek üzere bir araya geleceği açıklandı.

Biden’ın “Hint-Pasifik” koordinatörü Kurt Campbell çarşamba günü bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, yönetimin Hint-Pasifik’ten uzaklaştırılmaması gerektiği konusunda derin bir anlayışa sahip olduğunu söyledi ve Çin, Myanmar, Taiwan ile Ukrayna’nın sorunlar arasında yer alacağını söyledi.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Buna karşılık, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD’yi Taiwan sorununda Çin’e verdiği siyasi taahhüdünü yerine getirmeye ve siyasi olarak manipüle etmeyi bırakmaya çağırdı. Zhao, bölge dışında bir ülke olarak ABD’nin bölgesel barış ve istikrarı baltalamak veya ülkeleri iş birliği kisvesi altında taraf seçmeye zorlamaması gerektiğini söyledi.

Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan Yang Xiyu, Global Times’a verdiği demeçte, önceki ABD yönetimleriyle karşılaştırıldığında, Biden yönetiminin görünüşe göre Hint-Pasifik bölgesine daha fazla vurgu yaptığını ve tüm müttefiklerine, ABD ile iş birliği yapmak ve stratejik odaklarını Hint-Pasifik bölgesine kaydırma ihtiyacı duyduğunu söyledi.

NATO’DAN MANİDAR AÇIKLAMA

Geçen ay NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun bir sonraki Stratejik Kavramın “Çin’in artan etkisini hesaba katacağını” söyleyerek bloğun “Asya-Pasifik ortakları” ile iş birliğini geliştirmeye çalışacağının altını çizmişti.

ABD, Hint-Pasifik bölgesinde kolektif güvenliğe dayalı bir siyasi ve güvenlik ittifakı, serbest piyasa değerlerine dayalı bir ekonomik ittifak ve bu değerlere dayalı ideolojik bir ittifak dâhil olmak üzere Hint-Pasifik bölgesindeki değerlere dayalı kapsamlı bir ittifak kurmayı hedefliyor. -demokrasi ve insan hakları olarak adlandırılan Yang, ABD-ASEAN zirvesinin amacının ABD-ASEAN ilişkilerini Hint-Pasifik stratejisine entegre etmek olduğunu kaydetti.