China Daily

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden başkanlık seçimi kampanyasına 2019’da Pittsburgh’ta başladı ve kampanyayı seçiminden önceki gece orada bitirdi. 3 trilyon dolarlık “Yeniden Daha İyi Kurma” planının ABD altyapısını kurmak için ne anlama geldiğini açıklamak için bu yeri seçmesi Biden’ın büyük başarılar elde etme arzusunu yansıtıyor. Biden’ın çocuk bakımı, kamu sağlığı ve diğer kamu hizmetlerini iyileştirmek için nisanda başka bir plan açıklayacağı belirtiliyor. Ancak, ABD’yi tekrar ayakları üstüne oturtmak için iddialı planlarını gerçekleştirmek o kadar kolay olmayabilir.

İlk planda, hükümetinin bu planlar için fon bulması gerekiyor. Morgan Stanley ve Goldman Sachs’ın tahminlerine göre iki teşvik planı, önümüzdeki birkaç yılda toplam en az 7 trilyon dolara mal olacak. Biden yönetiminin ekonomiyi teşvik etmek için zaten 1,9 trilyon dolarlık bir vaatte bulunduğunu göz önüne alırsak, bütün umutlarını, kaçınılmaz olarak ABD ve ötesinde sistemik finansal ve ekonomik krize neden olacak olan, para basmaya bağlayamayacağı açık. Bu nedenle Biden yönetimi birkaç kez federal hükümetin vergi gelirlerini artırma sözü verdi. Ancak, bu da kaçınılmaz olarak daha fazla ödemeleri istenenlerin direnişini tetikleyecek.

ABD’DE İKİ TEŞVİK PLANI

Bazı eyaletler, planın gelirlerini azaltacağını düşündükleri için açıkça, ilk altyapı yenileme planının parçası olan Biden yönetiminin kalkınma girişimlerine karşı çıkıyor. Dolayısıyla, federal hükümet plan için para bulsa bile, bunu ulusal çapta gerçekleştirmek kolay olmayacak.

Ayrıca, ülkedeki altyapıyı yenilemek yıllar alır. Projeler ne kadar uzarsa, aşırı dolar akışının yarattığı enflasyon da o kadar büyük olur, bu da ABD’nin enflasyon baskısını dünyanın geri kalanına ihraç etmesine yol açar.

1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin başlatılması zaten şimdiden finansal piyasaları dalgalandırdı, bu da dünyanın ABD’nin yapay refahı için ne kadar ödeyebileceğini gösterdi.  Gelecekte iki birkaç trilyon dolarlık planın başlatılmasının, ABD’de başlayan 2008 küresel finans krizinin uzun etkilerinin sonunu henüz görmemiş olan dünya ekonomisi için geniş etkileri olacağı neredeyse öngörülebilir bir şey.