CGTN

Covid-19 salgını ve durgun küresel ekonomi, ülkeler arasında iş birliğinin yoğunlaşması çağrısında bulunurken Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin’e karşı yeni bir çatışma turu için davul çalıyor. ABD Ticaret Odası yetkilileri geçen hafta çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin hükümetini ticaret anlaşmasının birinci aşamasında “kurallara göre oynamamakla” suçlayan Biden yönetiminin, Çin ithalatında yeni tarifelere yol açabilecek bir dizi seçeneği değerlendirdiğini söyledi.

Kuşkusuz Çin, 2019’da devraldıkları ticaret anlaşmasında vadedilen satın alma hedefini tuttururken yeni zorluklarla karşı karşıya. Bunun en önemli nedenlerinden biri, küresel salgının önceki kotaları yerine getirilmesini imkânsız hale getirmiş olmasıdır. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng geçen hafta perşembe günü yaptığı açıklamada, salgın, küresel ekonomik yavaşlama ve tedarik zincirlerindeki aksaklıklar karşısında Çin’in ticaret anlaşmasının önemli yönlerini uygulamayı başardıklarını ve vaatleri yerine getirme konusundaki kararlılıklarının sürdüğünü belirterek, birinci aşama anlaşmanın yalnızca Çin ve ABD için değil bütün dünya için iyi olduğunu belirtti.

KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİNDE SORUNLAR YAŞANIYOR

Amerikan Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nün gözlemlediği gibi, Çin hükümeti belirlenen hedeflere doğru ithalatı üçte iki artırdı. Pandemi kaynaklı kaymalar sonucu Çin’in otomobil ve uçak alımlarında bazı düşüşler yaşanıyor, ancak Çin, Ocak 2020 ile Kasım 2021 arasında tarım ürünleri için birinci aşamada belirlenen hedefin yüzde 76’sını karşıladı. Bu rakamlar özellikle düşen küresel ticaret, bozulan küresel tedarik zinciri ve son iki yılda Beijing-Washington ilişkilerine yönelik toptan saldırılar göz önüne alındığında, oldukça dikkat çekicidir.

ABD uzun vadeli ticaret açığını azaltmak, Amerikan iş ve ihracatını artırmak istiyor. Biden yönetiminin bu sorunları ele alma hevesi anlaşılabilir, özellikle de ABD’nin Covid-19’dan ölenlerin sayısı bu hafta 900 bine yükselirken bu durum, Amerikalı politikacıları çaresizce dikkatleri bu trajik dönüm noktasının dışına uzaklaştırmanın bir yolunu bulmaya itti. Ama Çin’i suçlamak asla Amerika’nın kendi ekonomik sorunlarının çözümü değildir. Çinlilere uygulanan yeni ticaret tarifelerinin bedeli, bunları sıradan Amerikalıların ödemesiyle sonuçlanacak.

TRUMP, ÇİN’İ KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN TARİFELERİ KULLANMAYA ÇALIŞTI

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD’ye iş getirmek için ticaret savaşını başlattı. Ama sonuç? Birçok Amerikan fabrikası Çin’den ithal edilen parçaları kullanmakta. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tarife artışları daha fazla üretim maliyeti anlamına gelmekte ve bu da daha fazla iş kaybına neden olmakta. Buna ek olarak, Çin’den gelen misilleme önlemleri Amerikan ihracat üretimini felç etti ve üretim işçileri işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya.

Trump, Çin’i kontrol altına almak için tarifeleri kullanmaya çalıştı. Sonuç mu? Moody’s Investors Service’e göre, asıl yükü taşıyan Amerikan şirketleri. Ajans, Amerikalı ithalatçıların ABD’nin Çin mallarına uygulanan tarifelerin yüzde 20’sinden kaynaklanan ek maliyetlerin yüzde 90’ından fazlasını özümsediklerini belirterek, “Tarifeler aynı şekilde işlemeye devam ederse, ABD perakendecileri üzerindeki baskı büyük olasılıkla artacak ve bu da tüketici fiyatlarına daha fazla geçişe yol açacaktır.” dedi.

Ülkenin ekonomik sorunlarının temel nedeni Çin’in değil, Amerika’nın sistematik başarısızlığıdır. ABD’nin siyasi ortamı, politikacıların kısa vadeli kar amacı güden şirketlerin çıkarlarını sıradan insanların çıkarlarına göre öncelediğini belirler. Biden yönetimi için, kendi kurumlarını ve hükümet sistemini düzeltmek, ekonomik sorunları ele almanın yoludur. Ayrım asla çözüm değildir. Küresel entegrasyon çağında, hiçbir büyük ekonomi Çin pazarına erişimi kaybetmenin maliyetlerine dayanamaz. Çin iş birliğine hazır. Anlaşmanın birinci aşamasında taahhüt edilen satın alma hedefini tutturmakta yaşanan zorluklara rağmen, Çin hükümeti ABD ile ikili ticareti artırmak için çabalıyor ve salgın sırasında anlaşmaya bağlılığını sürdürüyor. ABD, Çin’in samimiyetini anlamalı. Beijing iyi niyetini iletti, ancak ABD yeni ticaret tarifelerinde ısrar ederse, Çin de yanıt vermeye hazır.