CRI Türk Dış Haberler Servisi

Suriye’de 26 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ABD Başkanı Joe Biden’ın Orta Doğu ekibi ülkenin kuzeyindeki yasa dışı oluşum SDG/YPG’yi ziyaret etti. Görüşme, Biden göreve geldikten sonra kayıtlara geçen ilk üst düzey temas oldu. Öte yandan ABD ile YPG’nin bölgedeki varlığına itiraz eden yöre halkı Haseke ve civarındaki bölgelerde protesto gösterileri düzenledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Yakın Doğu’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Joey Hood, Suriye Özel Temsilcisi Vekili Aimee Cutrona ve Ulusal Güvenlik Konseyi Suriye ile Irak İşleri Sorumlusu Zahra Bell’in olduğu üst düzey heyet Suriye’de terör örgütü SDG/YPG’yi ziyaret etti. ABD’li heyet Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı YPG’li Mazlum Kobani ile görüştü.

Ziyarete ilişkin Beyaz Saray’dan resmi açıklama yapıldı. Açıklamada Suriye’nin kuzeyindeki YPG unsurlarına yardımların devam edeceği belirtildi. Görüşmede Joey Hood, IŞİD’in kalıcı yenilgisini sağlamak ve kurtarılmış bölgelere istikrarın sağlanması için destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Aimee Cutrona ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Suriye ile Irak İşleri Sorumlusu Zehra Bell’in de bulunduğu heyet Suriye ziyaretinden önce Erbil’de de temaslarda bulundu. ABD’li heyet burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ve Mesut Barzani ile bir araya geldi.

ABD heyetinin uzun süredir Barzani ile SDG/YPG arasında entegrasyon ve eş güdüm için özel bir çaba harcadığı biliniyor. Eski Başkan Trump’ın son dönemlerinde Peşmerge ile YPG arasındaki sorunların çözülmesi için ABD Orta Doğu ekibinin faaliyetleri hız kazanmıştı.

Öte yandan Türkiye, ABD ziyaretinin duyulmasının ardından PKK’nın Suriye sorumlusunun özel bir operasyonla etkisiz hale getirildiğini açıkladı. PKK’nın Suriye Genel Sorumlusu Sofi Nurettin’in 8 Mayıs günü Irak’ın kuzeyinde düzenlenen hava operasyonuyla öldürüldüğü bildirildi.  

Suriye resmi haber ajansı SANA ise bölgede YPG işgaline karşı protesto gösterileri yapıldığını duyurdu. SANA’nın haberine göre, Haseke’ye bağlı el Naşva semti ve ayrıca Haseke kentinin kırsalındaki Atle Köyü ile Şeddadi kentinin ahalisi, bölgedeki YPG baskılarını protesto etti. Yerel kaynaklara göre protestolarda 5 Suriyeli SDG/YPG tarafından öldürüldü.

Haseke kentinde nisan ayında da Suriye ordusuna bağlı yerel güvenlik güçleri ile YPG unsurları arasında çatışma çıkmıştı. YPG’nin kontrolü altındaki bölgelerde ABD’nin sağladığı destekle Suriye devletini tavsiye etmesi çalışması ve bölgedeki petrol kaynaklarına el koyması, gerilimin en önemli nedenlerinden.

SGD/YPG ayrıca Suriye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini tanımadığını duyurmuştu. ABD tarafı da seçimleri meşru bulmadığını ilan etmişti. Bütün hazırlıkların tamamlandığı ve üç adayın yarışacağı Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimleri 26 Mayıs’ta yapılacak.