CGTN / Azhar Azam

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), altyapı alanında küresel olarak 13. sırada yer alıyor ve kalkınmaya Çin’in sadece üçte biri kadar yatırıyor. Washington şu anda tehlikeli biçimde bozulmuş ulusal altyapıyı yeniden inşa etmek için 2,6 trilyon dolarlık bir açıkla karşı karşıya bulunuyor. Ülkedeki harap olmuş fiziksel ve teknolojik gelişmeler, 2039 yılına kadar ekonomik büyümede 10 trilyon doları, ihracattan 2,4 trilyon doları ve üç milyon işi silip atmakla tehdit ediyor.

ABD’deki köprülerin üçte birinin ve yolların beşte birinin onarıma ihtiyacı var; uçuşların yüzde 20’si erteleniyor, bu da üretimde 1,6 milyon saat kayıpla sonuçlanıyor; altı ila sekiz milyon evde borular hala kurşun ve 100 binden fazla kuyu kapalı değil ve metan sızdırıyor. Ülke çapındaki altyapı, neredeyse olağanüstü önlemler gerektirecek kadar çöktü.

ABD Başkanı Joe Biden Pittsburg’da, bu on yıl içinde yaklaşık 2 trilyon dolar yatırımı öngören “Amerikan İş Planı” olarak adlandırılan iki aşamalı altyapı ve iş yol haritasının ilkini detaylandırdı. Ulaştırma ve Altyapı Komitesinin Cumhuriyetçi üyesi Sam Graves, yalnızca yakıttan elektrikli araçlara (174 milyar dolar) geçişin otoyolların ve köprülerin onarımından (115 milyar dolar) daha fazla fon gerektireceğini söyleyerek, bunu bir ulaşım tasarısı değil, “Yeni Yeşil Anlaşma” olarak nitelendirdi.

BIDEN ABD’NİN ALTYAPISINI YENİDEN İNŞA ETMEYE ODAKLANMALI

Bu çaba büyük ölçüde yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarılacak kurumlar vergisi artışıyla finanse edilecek ve fosil yakıt şirketlerine yönelik sübvansiyonları ortadan kaldıracak. Salgın çağında vergileri artırmaya yönelik bölücü öneri, sadece Cumhuriyetçi senato lideri Mitch McConnell’ı dehşete düşürmekle kalmadı, aynı zamanda bazıları şaşırtıcı maliyetler ve daha yüksek vergi oranları konusundaki endişelerini dile getirmiş olan Demokratları da kızdırabilirdi.

Plan halka açıklanmadan önce, bazı ılımlı Demokratlar, Biden’ın vergi ve harcama planlarına şüpheyle bakıyordu. Demokratlar, ABD yönetiminin bir salgının ve ekonomik krizin ortasında ekonomik toparlanmayı yavaşlatacak ve bazı eyaletlerdeki sakinleri yerinden edecek çok büyük bir şey yapmamaya dikkat etmesi gerektiğini söylediler. Biden’ın tutkuları yeni değil. ABD başkanları geçmişte, arzuları hiçbir zaman gerçekleşmemiş olsa da, yaşlanan altyapıyı yeniden canlandırma sözü verdiler. Örneğin, eski Başkan Donald Trump, genişleyen altyapı eksikliklerini ele alma sözü verdi, ancak yine de birçok “Altyapı Haftaları” şakalarıyla geçti.

Biden altyapıya daha az odaklanırken ve Washington’ın uzun dönem can alıcı noktalarını mirası tanımlayan bir politika başarısına dönüştürüyor gibi görünse bile, ABD başkanı, önceki Amerikan başkanlarının artan vergiler konusundaki kararlı muhalefeti yüzünden başarısızlıklarını yazan aynı kaderi paylaşabilir, özellikle de Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in beraberliği bozacak oyunun bulunduğu Demokratların zayıf olduğu Senato açısından bakıldığında.

BIDEN “KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ” GİBİ BİR GİRİŞİM BAŞLATMAK İSTİYOR

Önümüzdeki birkaç yıl için mevcut ve gelecekteki ABD yönetimlerini mahvolmuş altyapıyı iyileştirme konusunda sağlama alacak bir kriz durumunda Biden, “yardıma ihtiyacı olan” bu toplulukları desteklemek için Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi  gibi “benzer bir girişim” başlatmak istiyor.

Barışı baltalamak için yıllarca süren acımasız çabalara ve hatta jeopolitik etkisini sürdürmek için küresel altyapı projesine rakip olma girişimlerine rağmen Washington, diğer ülkeleri, 2013’te Çin tarafından ortaya konulan alternatif bir projeyi gerçekten sunabileceğine henüz ikna edemedi.

Biden, altyapıya yönelik federal ve özel yatırımları Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 2,5’inden yüzde 3,5’ine çıkarmaya çağırılırken, denizaşırı projeler için özel sektör yatırımını teşvik etmeye çalışıyor. Yerel altyapıyı elden geçirme konusunda fikir birliği oluşturmakta zorlandığı için, küresel ulusları karmaşık stratejisine yönelik ilgilerini nasıl çekeceği oldukça belirsiz.

Biden, Karayipler, Kuzey Atlantik ve Pasifik’teki ada ülkeleri ve bölgeleri ile iş birliğini güçlendirmek için “Küçük ve Daha Az Nüfuslu Ada Ekonomileri (SALPIE) Girişimi” aracılığıyla Kuşak Yol İnisiyatifi’ni taklit etmeye çalışıyor. Bir kez daha, kaynak konuşlandırılması ve ada ülkelerinin destek eksikliği, yeni fikrin başarısına şüphe düşürüyor.

Kuşak Yol İnisiyatifi ABD’de, Amerika’nın küresel ekonomisi, güvenliği ve siyasi nüfuzu için risk oluşturan, Çin’in imza dış politika girişimi olarak görülmeye devam ediyor. Projenin neden “coğrafi olarak sınırsız” ve geleneksel altyapının ötesine geçtiğini” tanımlayan Refinitiv verilerine göre, ABD’nin projeye muhalefetinin arkasındaki neden, Çin’in 100’den fazla ülkeye ulaştığı ve dünya çapında 2 bin 600’den fazla projeyi 3,7 trilyon dolarlık yardımlar, krediler ve yatırımlarla tamamladığı etkileyici başarılarıdır.

ABD başkanının, Çin’in barışçıl büyüme hırslarını geleneksel kuşkuyla görmeyi bırakması gerekirken, kendisini ortaya çıkan gerçekliğe yönlendirmesi gerekiyor. En büyük küresel altyapı programı, kritik bağlantı eksikliklerini gidermek ve istihdam yaratmak, ticareti artırmak ve dünya çapında ekonomileri canlandırmaktır. Gerçekten küresel bir çaba olan Kuşak Yol İnisiyatifi, artık kıtalardaki uluslar ve insanlar için küresel bir iyilik. Biden, ülke çapında tükenmiş altyapıyı yeniden inşa etmeye odaklanmalı. ABD başkanı geçmiş yönetimlerin ihmalini telafi ettiğinde, uluslararası refahta yapıcı bir rol oynayabilir.