Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

NATO görüşmelerinde en önemli konu başlığının Ukrayna-Rusya krizi olduğunu söyleyen Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Biden’ın konu hakkındaki açıklamalarının merak edildiğini belirtti.

Biden’ın Rusya’yı G20’den çıkarmak istediğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“G20 dünyanın en büyük 20 ekonomisinden oluşuyor. Türkiye de bu zirvede yer alıyor. Her yıl yapılan, önemli kararların alındığı bir zirve. ABD yönetimi artık Rusya’yı bu zirvede görmek istemiyor. Ukrayna’nın gruba katılmasına izin verilmesi gerektiği yönünde ABD yönetiminin bir çağrısı var.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD’nin 100 bin Ukraynalıya sığınma hakkı tanıyacağı belirtildi. Ukraynalıların göçlerine yardım eden Avrupa ülkelerine de toplam 1 milyar dolar yardım yapılacağı yönünde bir açıklama geldi. Liderlerin en büyük endişesi ise Rusya’nın Ukrayna’da kullanabileceği silahlar. Anladığımız kadarıyla Batılı liderler, Putin’in bölgede kimyasal, biyolojik hatta nükleer silah kullanabileceğine yönelik endişeye sahip. Ukrayna’ya bu saldırılara karşı kullanılacak gerekli ekipmanın sağlanması konusu gündemde.

ABD’LİLER BIDEN’I BAŞARISIZ BULUYOR

ABD kamuoyunda Biden’ın izlediği Rusya stratejisinin çok da kabul görmediği gözleniyor zira Biden, Rusya’ya karşı yeterince baskı oluşturmamakla suçlanıyor. Ayrıca son yapılan anketlerde Biden’ın Putin’e karşı yeterince sert davranmadığı sonucu ortaya çıkıyor.

Biden’a sorulan en önemli sorulardan biri ‘Putin’in kimyasal ve nükleer silahların kullanımı ile ilgili konuşlandırma yaptığına dair özel istihbarat topladınız mı?’ oldu. ‘Kimyasal silah kullanırsa ABD ve NATO’nun karşılığı nasıl olur?’ sorusu yöneltildi. Biden, istihbarat konusunda bilgi veremeyeceğini söyledi. Olası bir kimyasal silah kullanımında ‘yanıt veririz’ dedi. Biden, ‘Yanıtın niteliği kullanımın niteliğine bağlı olacaktır.’ ifadesini kullandı.

ÇATIŞMA BÖLGELERİNDEKİ DİNAMİK DEĞİŞKEN

İstihbaratlar ve medya haberleri Ukrayna güçlerinin biraz ivme kazandığını gösteriyor. Yer yer karşı saldırıların yapıldığı bildiriliyor. ABD basınında yer alan en önemli haberlerden bazıları ‘Acaba Ukrayna direnişi güçlenerek mi devam ediyor?’ içerikliydi. Bunun en önemli örneği, Ukraynalı güçlerin ülkenin güneyinde park halinde bulunan Rus helikopterlerini havaya uçurması oldu. Ardından Ukrayna ordusu Rusya’ya ait bir gemiyi yok ettiğini açıkladı. Ukrayna güçlerinin Kiev çevresindeki çatışmalarda da üstünlük kazandığı yönünde bilgiler geliyor. Çatışma bölgelerindeki dinamiğin çok değişken olduğunu söylemekte fayda var. Net bilgiler almak biraz zor.”