CGTN / Mi Wenzhong

2022 Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları’na sadece üç gün kala dünyanın gözleri bu parlak gösteride olacak. Küresel Covid-19 salgını bağlamında önemli bir spor etkinliğini düzenlemek hiç şüphesiz büyük baskı altındadır. Uygun salgın önleme ve kontrolü, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın güvenli şekilde yapılmasının anahtarıdır. 

Salgın riskinin önlenmesi, kontrolü ve incelenmesi, giriş limanlarında salgının önlenmesi ve önemli yerlerin dezenfekte edilmesi gibi önemli alanlarda araştırmalar yaptık. Oyunların öncesinde, oyunlar sırasında ve sonrasında salgın önleme ve kontrolü sürecinde uygulanacak, böylece bu etkinlikte Covid-19 salgınının bilimsel temelli önleme ve kontrolüne güçlü destek sağlayacak Beijing 2022 için bir dizi strateji ve yeni teknoloji geliştirdik. 

BEIJING 2022 İÇİN YENİ STRATEJİ VE TEKNOLOJİ

İlk olarak, salgın önleme ve kontrol kararları için bilimsel bir destek sağlamada büyük veriye dayalı salgın izleme ve erken uyarı teknolojisi geliştirdik. Dünyadaki son bulaşma verilerine dayanarak, sürekli olarak küresel salgın eğilimini, virüs mutasyonunu, aşılama sürecini, gelen yolcuların ve malların test sonuçlarını izliyoruz. Gümrük limanlarında salgın önleme ve kontrol önlemlerinin formüle edilmesine gerçek bir temel sağlayarak, potansiyel virüs sızıntısı riskinin hızlı bir değerlendirmesini yaptık. Kış Olimpiyatları için salgın izleme stratejisini en uygun hale getirmede çoklu veri kaynaklarını bir araya getirdik. Covid-19 test stratejilerinde matematiksel bir model oluşturarak, bir salgın sırasında farklı test stratejilerinin riskleri ve faydalarını karşılaştırdık. Araştırmalarımız, pozitiflik oranı yüzde 1,5 ila yüzde 2 olduğu zaman sporcuların Oyunlar sırasında günlük rutin testten geçmesini ve virüs bulaşmış bireylerin olduğu ekiplerin kişi başına ek teste ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu strateji, Oyunlar için resmi olarak salgın önleme ve kontrolünü kapsıyor. 

İkincisi, Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları sırasında virüs bulaşması konusunda, salgın önleme ve kontrolde bilimsel olarak risk noktalarını belirlemek için dijital ikiz teknolojisine dayalı risk değerlendirme sistemi oluşturduk. İnce taneli verilerle desteklenen dijital ikiz teknolojisi kullanarak, mekânlardaki gerçek senaryonun 1:1 benzeşmesine dayalı Bejing 2022 için virüs bulaşma riski değerlendirme sistemini geliştirdik. Bu sistem, yarışma takvimine göre oyunları benzeştirebilir, bireysel davranışları benzeştirebilir ve izleyebilir ve gerçek zamanlı bulaşma vakalarının oluşumunu izleyebilir. Bu benzeşmeye dayanarak, yüksek riskli nüfusları, hassas bölgeleri ve davranışları ve önleme ve kontrol sisteminde zayıf noktaları doğru bir şekilde tespit edebilir, dolayısıyla Olimpiyat alanlarındaki acil durumlar için karşı stratejiler oluşturabiliriz. Benzeştirme senaryolarımızın sonuçları, mevcut kontrol önlemlerinin farklı gruplar arasındaki çapraz bulaşmayı önlemede ve bunlara müdahale etmede etkili olduğunu gösteriyor. Bununla kalmayıp, Organizasyon Komitesi ve salgın önleme ve kontrol görev gücü arasında referans olması amacıyla virüsün bulaşma kaynağını etkili ve doğru biçimde belirleyecek bir çıkış noktası izleme teknolojisi geliştirdik. 

Üçüncü olarak, salgın önleme ve kontrol konusundaki teknik belgeler, özel önlemlere ilişkin Organize Komitesi’ne rehberlik edecek araştırmalara dayalı olarak formüle edildi. Organize Komitesi ile temel sorunları birlikte çözmek için yakında çalıştık ve gelen personel için uzaktan kontrol ve önleme, gelen personelin kapalı döngü yönetimi ve Oyunlar sonrası personel yönetimi gibi birçok salgın ve kontrol programlarının geliştirilmesinde önemli teknik destek sağlayan, salgın önleme ve kontrolü için 10’dan fazla araştırma raporu sunduk. Sporcular ve Takım Yetkilileri için Beijing 2022 Başucu Kitabı, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Halk Sağlığı Acil Durumları Acil Müdahale Planı’nın yanı sıra salgın önleme ve kontrol mekanizması, personel yönetim mekanizması, sağlık ve belirti izleme politikaları, koronavirüs izleme, dezenfekte etme ve birçok diğer program formüle ettik. Bunlar Organizasyon Komitesi’ne sunuldu ve Kış Olimpiyat Oyunları sırasında salgın önleme ve kontrolü ile acil durum çalışmasına rehberlik için resmi olarak yayımlandı. 

BASİT, GÜVENLİ VE MÜKEMMEL

Dördüncüsü, Oyunlar sırasında komuta ve kontrol kapasitelerini güçlendirmek amacıyla salgın risk analizi ve acil karar alma sistemi oluşturduk. Halk sağlığı, sağlık incelemesi, küresel salgın güncellemesi ve tıbbi yardım gibi önemli modüller içeren karar alma sistemi geliştirdik. Bu sistem bütünleşmiş karar alma teknolojileri tarafından desteklenmekte ve Beijing 2022 sırasında tüm muhtemel senaryoları göz önüne almaktadır. Sistem risk değerlendirmeye, kaynak tahsisine, tıbbi yardıma ve görselleştirilmiş analitiklere olanak sağlar, Kış Olimpiyat oyunları kapalı döngüsü içindeki 120 mekânı ve otelleri kapsayan halk sağlığı inceleme verilerinin günlük otomatik güncellenmesini destekler ve Oyunlar sırasında her mekânda ve genel olarak sağlık profilinin görselleştirilmiş analizini sağlar.

Sistem, genel salgın önleme ile kontrol statülerini kapsamlı, sezgisel, kesin olarak ve etkili biçimde yansıtabilir ve Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları sırasında salgını önleme ile kontrol etmede komuta ve kontrol kapasitelerini güçlendirebilir. Sistem, Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları Organize Komitesi ana operasyon merkezinde başlatıldı ve tüm Oyunların düzgünce yapılmasını sağlamada kullanılacak. Küresel salgının büyük etkisini göz önüne alarak, heyecan verici bir spor etkinliği düzenlemek ile sıkı yönetim ve kontrol kuralları uygulama arasında dengeyi bulmayı umuyoruz. Mantıklı planlama ve yeni teknolojilerin uygulanması yoluyla Olimpiyat Oyunları’na katılanlara daha iyi bir deneyim yaşatmayı amaçlıyoruz. Teknolojinin yardımıyla Çin’in dünyaya, “basit, güvenli ve mükemmel” bir Kış Olimpiyatları oyunları sunacağından eminiz.