Xinhua

Derlenip toparlanması 90 gün süren ve geçen hafta cuma günü açıklanan, Covid-19’un kaynağına ilişkin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) raporu, gülünç bir şaka, çünkü bilimin işi bilimin özüne meydan okuyarak, bilim camiasından ziyade istihbarat kuruluşları tarafından yapıldı. 

Bir Çin atasözünde denildiği gibi, bir kimse balık yakalamak için ağaca tırmanamaz. Sağlam kanıtlara ve bilimsel mantığa güvenerek, yeni koronavirüsün kaynaklarını bulmak bilim insanlarının işidir ve bu süreç yıllar sürebilir. İstihbarat teşkilatlarından 90 gün içinde Covid-19’un kaynaklarını izlemesini istemek, balık tutmak için bir ağaca tırmanmak gibidir. 

Uzun zamandır beklenen raporun, ABD’de ve küresel olarak salgınla mücadeleye yardımcı olabilecek açık bir sonuç vermede başarısız olması şaşırtıcı değil. Covid-19 salgının muhtemelen bütün dünyada birçok yerden çıkmış olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkıyor. İtalya’nın Milano kentindeki İtalya Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı bir çalışma, Eylül 2019’da İtalya’da bazı kişilerin Covid-19’a yol açan virüs olan SARS-CoV-2 bulaştığını gösterdi. Brezilya’nın Santa Catarina eyaletinin başkenti Florianopolis’de 27 Kasım 2019’da kanalizasyondan toplanan örneklerde Covid-19’un izlerine rastlandı. Ağırlıklı olarak ABD’den bir grup insan, 2019 yılının sonunda Covid-19 enfeksiyonları deneyimlerini anlatmak için sosyal medyada yazdı.

ABD, COVID-19 AŞISI VE MASKE TAKMA GİBİ KONULARDA BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

Nature dergisinde ağustos ayı başında yayımlanan bir makalede, ABD Tarım Bakanlığından araştırmacıların ABD’nin kuzeydoğusunda ak kuyruklu geyikten topladıkları serum örneklerini incelediği ve 2019 yılında toplanan bu örneklerden birinde virüsle ilgili antikor taşıdığının tespit edildiği, bunun 2019 yılında SARS-CoV-2 virüsü bulaştığını işaret ettiği belirtildi. Ancak ABD yönetimi bütün bu kanıtları göz ardı ederek, siyasi amaçlı bir rapor oluşturması için istihbarat camiasına talimat verdi ve suçu birine yüklemek için 90 günü boşa harcadı.

ABD, Covid-19 aşısı ve maske takma gibi konularda bölünmüş durumda. ABD’de, Covid-19 salgınıyla ilgili hastaneye yatırılanların sayısı, son derece bulaşıcı Delta varyantı dalgaları arasında geçen hafta ikinci kez 100 bini aştı. ABD’nin kendi sorunlarıyla yüzleşmeye niyeti olmadığını gösteren bilime meydan okuyan rapor, bu ülkenin salgını engelleme çabalarına zarar verecek. Daha da kötü olan şey, ABD yönetiminin siyasallaştırma girişimleri Covid-19 salgınıyla küresel mücadeleyi altüst edecek ve başka türlü salgının önlenmesinde kullanılabilecek kamu kaynaklarını boşa atacak. 

80’den fazla ülke ABD’nin siyasallaştırma girişimlerine itirazlarını dile getirmek için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) genel direktörüne, açıklamalar yazdı ve diplomatik notlar gönderdi. Şimdi ABD yönetiminin, bilimsel temelde virüsün kaynağını izlemede doğru yöne dönmesinin zamanı geldi. Kaybedilecek başka bir 90 gün daha yoktur.