CGTN

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) uzun zamandır beklenen Covid-19’un kökenine ilişkin raporu, virüsün, büyük olasılıkla hayvanlardan insanlara tür engelini aşarak zoonotik bir köken olduğuna dair mevcut bilimsel fikir birliğini doğruluyor. Bu, virüsün bir laboratuvar sızıntısından kaynaklandığına dair Trump yönetimi ve destekçileri tarafından dayatılan bir komplo teorisini daha da geçersiz kılıyor.

Biden başkanlığı, Asya’daki nefret suçlarının ülke genelinde arttığı bir zamanda selefleri tarafından Çin’e karşı silah olarak kullanılan iftiraları yumuşattı, ancak yine de virüsü genel olarak siyasallaştırmaya devam etti, DSÖ’nün bulgularını reddetti ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile şüphe uyandırdığı “yöntem” konusunda “şeffaflık” istedi.

Salgının başlamasının üzerinden bir yıldan uzun bir süre geçmesi ve aşıların yaygınlaşmasına rağmen Covid-19’un kökenleri üzerine spekülasyon yapan bazı sesler, kasıtlı olarak siyaseti gerçeklerin üzerinde tutmaya devam ediyor, ancak birçoğu, bu konuda hiçbir vasfı olmamasına rağmen böyle yapıyor ve erdemlerinin aksine Çin’in mahcubiyetine ve jeopolitik değeri pahasına kanıtı reddediyor. Amaç Beijing’in siyasi olarak suçlu görünmesini sağlamaktır. Bu, Trump yönetimini çok aşan bir olgudur.

Mike Pompeo ve Matthew Pottinger gibi bazı kişiler “laboratuvar teorisini” yayarak kötü bir şöhrete sahip olsalar da, Batı ana akım medyası da DSÖ bilim insanları ile araştırmacılar arasındaki ayrılıklarla şüphe uyandırmaya çalışarak bu üslubu kullanmış, yerleşik bulguları reddetmiş ve genel olarak örgütün çalışmasını gözden düşürmeye çalışan muhalif görüşler ortaya koymuştur.

BİLİMSEL GERÇEKLER DEĞİŞMEZ

DSÖ, Washington’ın isteğiyle çalışmalarının siyasallaştırılması nedeniyle büyük ölçüde acı çekti. Fakat yine de bilimsel düzeyde gerçekler değişmez ve sarsılmaz. Covid-19, fikir birliğine göre, büyük olasılıkla belirli hayvanlardan kaynaklanan ve bazı faktörler tarafından mutasyona uğrayan ve insanlara bulaşabilmek için tür bariyerini aşan zoonotik bir hastalıktır. Yapay değildir.

Bu geçişin nerede gerçekleşmiş olabileceğine dair kesin bir teori bulunmuyor. Virüs 2019 Aralık’a kadar tespit edilemediği Wuhan da bile gerçekleşmemiş olabilir.

Tüm bunlar, virüsü, basit ve fırsatçı bir Çin karşıtı anlatıyı itmek için kullanan, kökünü belirli bir noktaya bağlamaya çalışan, hükümetin bu konudaki bilgisini abartan ve daha sonra Çin’in örtbas etme veya bunda suçlu olduğu yalanlarını abartmaya çalışanların canını sıktı.

Biden yönetimi o zamandan beri DSÖ’ye yeniden katılmış ve salgın konusunda “iş birliği” yapmak istediğini açıkça belirtmiş olsa da, DSÖ bulgularını reddetmeye, örgütün bütünlüğünü sorgulamaya ve bir şeylerin gizlendiğini ima etmeyi sürdürmesi, tutarsızlığını gösteriyor. Trump yetkililerinin yaptığı açık iftirayı yansıtmasa bile, bu da aynı ima değil mi? Halk, bilimsel bulguları takip etmenin aksine, güvensizliğe ve hayal güçlerini kullanmaya teşvik ediliyor. Bunu yaparak gerçekten başka bir sonuç mu elde etmeyi umuyorlar? Çin’i kötü bir şekilde tasvir etmesi dışında herhangi bir kanıtı kabul etmeleri makul mü? Çıkarları özellikle belirli bir siyasi sonuca veya anlatıma bağlıdır ve burada iyi niyetle iş birliği yapmayı gerçekten reddeden taraf vardır.

Sonuç olarak, raporun yayınlanmasıyla birlikte dünya, bulgularını açık fikirlilikle incelemeli ve en derin inanç ve ön yargılarına aykırı olan bilgi ile sonuçları kabul etmeye hazır olmalıdır. Covid-19, gizli bir komplonun ürünü değil ve nasıl gerçekleştiğine veya nereden geldiğine dair resim henüz tamamlanmadı. Bununla birlikte, bu görüş ne soruşturma biçimi ne de belirli bir ülkenin sorumlu olduğu yönünden siyasi ön yargılarla doldurulmalıdır.