Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin ekonomik ve sosyal kalkınması ile bölgedeki vatandaşların mutlu bir yaşam sürmesinin, bir avuç şahsın Xinjiang konusundaki iddialarının yalan olduğunu kanıtladığını belirtti.

İtalya Siyasi, Sosyal ve Ekonomik Araştırma Enstitüsü, İtalya Uluslararası Diplomatik Araştırma Enstitüsü ve İtalya Avrasya Akdeniz Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa yayımlanan “Xinjiang: Karmaşanın Anlaşılması ve Barışın İnşası” başlıklı raporda, Xinjiang bölgesinde zorla çalıştırma ve soykırımla iddialarıyla ilgili hiçbir delilin bulunmadığı, Batılı ülkelerin Xinjiang konusunda Çin’e yönelttiği suçlamaların mesnetsiz olduğu bildirildi.

Sözcü Wang, “Söz konusu rapor bağımsız araştırmacılar tarafından yazıldı. Uzman, politikacı ve gazetecilerden oluşan 10’dan fazla önemli şahıs rapora imza attı. Rapordan sorumlu araştırmacılara göre, Batılı ülkelerdeki bazı düşünce kuruluşları, uzmanlar ve basın organlarının Xinjiang konusundaki yalanları ve Çin’e yönelttiği mesnetsiz suçlamalar, ciddi olumsuz etkiler yarattı.” ifadelerini kullandı.

Wang, Batılı ülkelerin söz konusu yalanlara dayanarak Xinjiang bölgesine uyguladığı yaptırım önlemlerinin, insan haklarını korumayı değil, Çin’in gelişmesine engel koymayı amaçladığını sözlerine ekledi.