Covid-19’un mutasyona uğraması önlemlerin iki katına çıkarılmasını gerektirebilir. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyeleri ve uluslararası bilim camiası özellikle kapalı ortamlarda çift maskenin önemine dikkat çekiyor. Mutasyona uğrayan virüse karşı diğer çözüm ise sosyal mesafeyi artırmak.

Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) İngiltere ve Güney Afrika gibi bölgelerde mutasyona uğramış varyantlarının daha az saldırgan olmasına rağmen daha fazla bulaşıcı olduğu tespit edildi. Son olarak, İtalya’da Covid-19’la Mücadele Gücü Başkanı Dr. Pier Luigi Bartoletti’nin virüsün kapalı mekanlarda cerrahi maskeleri aşabildiğini itiraf etmesi dünya genelinde endişeye neden oldu.

Mutasyona uğramış virüse karşı “çift maske” önlemi giderek yaygınlaşırken, bilim dünyası bu tedbirin abartılmaması gerektiğini ifade ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bünyesinde iki veya daha fazla kat bulunduran maskelerin yeterli olduğunu belirtirken, Boston Üniversitesinden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. David Hamer “Yüze tam oturduğu sürece kaliteli tek maske yeterli.” yorumunda bulundu.

Uzmanların bahsettiği “kaliteli maske” tanımını ise Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi   “çok esnek, sıkı dokunmuş bir kumaşla birlikte iki dış katmandan ve parçacıkları filtrelemek için tasarlanmış” şeklinde yapıyor.

CERRAHİ MASKE ÜZERİNE KUMAŞ MASKE İŞE YARAYABİLİR

Harvard Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre cerrahi maske, kullanan kişiye havadaki aerosol partiküllerin yüzde 50’sini filtre ederken çevredeki insanları bu partiküllerden yüzde 60 ile 70 oranında koruyor. Üniversite çalışması, cerrahi maske üzerine kumaş maske takmanın, alt katmandaki maskenin daha iyi yüze oturmasını sağladığını ve ortamdaki partikül yayılımını yüzde 91 oranında düşürdüğünü ortaya koydu.

Öte yandan bilim dünyası maskelerle birlikte kullanılan siperliklerin de etkili olacağında ısrarcı. Independent sitesinin aktardığına göre, Yale Halk Sağlığı Okulu’ndan Epidemiyolog Dr. Lucian Davis virüsün gözden girmesi riskine karşı havaalanı gibi kamusal alanlarda bu siperlik takılmasını tavsiye ediyor.

TÜRK UZMANLAR KAPALI ALANLARDA “ÇİFT MASKE” DİYOR

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de çift maske tartışması yakından takip ediliyor. ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde Baş Araştırmacı olarak çalışan immünoloji uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz “Tek kullanılan cerrahi maskenin elbette koruyuculuğu var. Hem kendiniz için hem de karşınızdaki kişi için. Yalnız bu koruma yüzde 70 civarlarında oluyor. Bu bakımdan riski düşürmek için, özellikle kapalı alanlarda çift maske kullanılmalı. Bir de kapalı alanlarda odanın içinde de virüs parçacıkları olabilir.” ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara ise Covid-19’un mutasyona uğramış biçiminin daha bulaşıcı olduğunu ve bu nedenle sadece maskenin değil sosyal mesafe gibi önlemlerinin artırılması gerektiğini düşünüyor. Kara, benzer tespitlerin uluslararası bilim camiası tarafından da yapıldığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Önceden mesafemiz 1 metreyken şimdi en az 1 buçuk metre. Önceden karşılıklı durma süremiz 10 dakikaysa şimdi bunu 2-3 dakikalara indirmemiz lazım. Eğer kapalı bir ortamdaysak, havalandırması az olan bir ortamdaysak ve süre de biraz uzayacaksa aynen Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) dediği gibi iki maske yapabiliriz. Ya da Almanya’nın önerdiği filtre özelliği daha sıkı olan, havadaki partikülleri bile tutabilen maskeyi tercih etmek öyle bir ortamda gerekebilir; ama rutinde, dışarda o maskeye gerek var mı dersek şu an için böyle bir bilgimiz ve verimiz yok. Sadece Türkiye’deki rakam değil; bunu dünyada da destekleyecek veri yok. Şimdilik sayının az olduğunu görüyoruz ama sokakta karşılaşma ihtimalimiz olan virüs daha kolay bulaşan virüs türüne doğru dönerse o zaman bizim de maskede mesafede daha dikkatli olmamız, belki iki kat maske takmak ve kapalı alanlarda da filtre özelliği olan diğer tür maskelere geçmemiz gerekecek.”