CGTN

1921 yılında Shanghai’da 13 kişi bir araya geldi. Çin genelinde komünizmin ülkeyi kurtaracağına inanan 50’den biraz daha fazla kişi, bölünmüş bir Çin’i tekrar bir araya getirmeyi umarak ana siyasi partilerden birini kurdular.

Yüz yıl sonra, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderleri perşembe günü Beiijing’deki Tian’anmen Meydanı’nda bir araya geldiğinde, ÇKP 95 milyondan fazla üyesiyle dünyanın en büyük siyasi partisi olma unvanını taşıyordu. Parti, Çin’i çöküşün eşiğindeki bir ulustan dünyanın en büyük ikinci ekonomisine dönüştürdü. ÇKP’nin liderliği altında Çin’in uluslararası ilişkilerin sınırlarından merkezine geçmesi bazı insanlarda hayranlık uyandırırken bazılarında ise endişe uyandırdı.

Geçen yüzyılda süregelen bu değişim, hiçbir şekilde pürüzsüz ilerlemedi. ÇKP, Çin’in siyasi ortamlarında kendine yer arayan bir parti olmaktan, bir iç savaş savaşıp kazanmasına ve nihayetinde yönetim sürecine kadar parti politikalarını değiştirerek ve modern mekanizmayı yönetime dâhil ederek bir deneme yanılma sürecinden geçti. 

Covid-19 salgını, Çin için yaşanan son test oldu. Virüsün yayılımını bastırmak için tüm ulus seferber edildi. 39 milyondan fazla ÇKP üyesi virüse karşı ön saflarda yer aldı. On üç milyon kişi gönüllü oldu. 400’e yakın parti üyesi ise hayatını kaybetti. Halk, ÇKP’nin siyasi gücünün kalbidir. Bu, 1921’deki o kader gününde yapılan bir taahhüt ve bilge öğretilerdendir.

ÇKP HALKININ MUTLULUĞU AMACINA SADIK KALDI

Halkın refahı ve esenliği ÇKP’yi ve politikalarını yönlendiren şeydir. Ülkenin sosyal güvenlik sistemi şu anda 1,3 milyardan fazla insanı kapsıyor. 2021 yılında ülke aşırı yoksulluktan kurtuldu. Son on yılda yoksulluktan kurtulan Çinlilerin sayısı, küresel toplamın yüzde 70’inden fazlasını oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Xi’nin dün yaptığı konuşmasında belirttiği gibi, Çin’de uzun süredir devam eden bu yoksulluk sorununa “tarihi bir çözüm” bulunmuştur.

Halk merkezli siyaset felsefesi ve beklenmedik olaylar karşısında hızla harekete geçebilen verimli ve uyum sağlayan bir hükümet, ÇKP’nin halk nezdindeki popülaritesini ayakta tutan unsurlardır. Bir Harvard araştırması, Çin halkının merkezi hükümete duyduğu memnuniyetin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşlarının hükümetlerine verdiği destekten çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Birçok insan merkezi otoriteyi otoriter yönetimlerle karıştırıp ÇKP’nin halkın talebine yanıt vermediği konusunda algı yaratırken ÇKP ve Çin hükümeti, Çin’e dünyadaki herhangi bir yönetim modelinden farklı bir şekilde liderlik ederek statülerini kazanmıştır.

Cumhurbaşkanı Xi, “Yalnızca Çin özelliklerine sahip sosyalizm Çin’i geliştirebilir.” dedi. Tarih ve Çin’in dünyadaki mevcut durumu bunu kanıtlar niteliktedir.

Çin, uluslararası sistemin değişkenliğini koruduğu bir geleceğe doğru ilerliyor. Tıpkı geçen yüzyılda olduğu gibi çeşitli imtihan, zorluk ile düşmanlıklar Çin’i ve ÇKP’yi halka karşı gösterdikleri azim ve yaşanan durumların üstesinden gelme yeteneği konusunda test edecektir.

ÇKP, halkının mutluluğu ve ülkenin iyileştirilmesi için asli amacına yıllar boyunca sadık kaldı. Partinin devamlılığı ile başarısı bu gerçeğe bağlıdır ve önümüzdeki 100 yıl için de ihtiyaç duyulan hakikat de budur.