CGTN / Andrew Korybko

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni Başkanı Joe Biden, çarşamba günü yemin töreninde yaptığı konuşmasında, Amerika’nın kırmızı ile mavi, kırsal ile kentsel, muhafazakâr ile liberal arasında devam eden unutulmaz medeni olmayan savaşını sona erdirmek için duygusal bir çağrıda bulundu. Amerikan birliğini bugüne kadar tehdit eden ve ülkenin, yüzyılda bir kez ortaya çıkan Covid-19 salgınını yenmek için bir araya gelmesini engelleyen siyasi aşırılık, beyaz üstünlüğü ve iç terörizmi dediği şeyi şiddetle kınadı. ABD’nin karşılaştığı diğer krizler, demokrasi ile hakikat, ırkçılık, iklim, eşitsizlik ve ABD’nin dünyadaki rolünün karşı karşıya bulunduğu saldırılardır, ancak bu medeni olmayan savaş hepsinin merkezinde bulunuyor.

Söylediği her şey doğru ve ilham verici olan Biden, ülke bir kez daha birlik olmak istiyorsa, istisnasız veya fark gözetmeksizin tüm Amerikalıların lideri olarak samimi bir şekilde hizmet etmek zorunda kalacak. Ne yazık ki, kimse yardım edemez, ancak bugün ABD’yi saran kötülüklere yönelik sert kınamasının açık bir şekilde, Amerika’nın mevcut durumundan sorumlu olan iki taraftan yalnızca birine, muhafazakârlara ve özellikle eski Başkan Donald Trump’ı tutkuyla destekleyenlere yönelik olduğunu hissedebilirsiniz. Biden’ın sahte haberlere ve 6 Ocak’taki Kongre binası baskınına odaklandığını düşünürsek, son olayları bilen herkes için bu iması aşikârdı.

BIDEN’DAN DUYGUSAL ÇAĞRI

Biden’ın bu iki konuya odaklanması anlaşılabilir bir durumdur, ancak Demokrat yanlısı medyanın yaydığı söylem, Demokratların ve destekçilerinin ülkeyi uçurumun eşiğine getirmedeki rolünü kabul etmeksizin, bu olaylardan tamamen Trump ve destekçilerini suçlu tutuyor. Açıkçası Biden’ın göreve başlamasından tam iki hafta önce Kongre binasına baskın düzenleyenler, olayları yakın zamanda doruk noktasına getirmede en sorumlu olanlardır ve yasanın sonuna kadar yargılanmaları gerekir, ancak muhalifleri de ülkenin yeni liderinin öyle olduğunu ima ettiği gibi masum değildir.

Başkan Biden’ın siyasetin nasıl kontrol edilemeyen bir yangın olması gerekmediğine ve her anlaşmazlığın topyekun bir savaş sebebi anlamına gelmediğine dair dokunaklı sözleri, kendi Demokrat arkadaşları için de geçerli. Kendisine bir şans verilmesini ve hem ülkenin hem kendisinin hak ettiği gibi yeni bir başlangıç yapmasını istiyor, ancak her şey için eşit sorumluluk almadığı sürece hiçbir şey değişmeyecek. Ne de olsa, eski Başkan Trump’ın Rusya ile bağları hakkında yalan haberleri yayanlar, bir meşruiyet krizine yol açtı ve onlarca şehri tam anlamıyla yakan, yağmalayan ve isyan eden Antifa ve Black Lives Matter’dakiler kendi destekçileriydi.

BIDEN FARK GÖZETMEKSİZİN TÜM AMERİKALILARIN LİDERİ OLARAK HİZMET ETMELİ

Amerika’nın devam etmekte olan iç savaşı, ülkenin büyük ölçüde farklı ve neredeyse taban tabana zıt iki vizyonunu benimseyen insanlar arasındadır. Trump ve destekçileri, Amerika’nın geleneklerinin, radikal solcu bir gündem peşinde ülkenin savunduğu her şeyi ele geçirmeye kararlı saldırgan liberal güçlerin yıllarca süren sistematik hamleleri karşısında saldırı altında olduğuna içtenlikle inanıyorlar. Öte yandan, hiç kimse Demokratların Amerika’nın sistematik olarak kusurlu olduğuna ve sayısız tarihsel yanlışını düzeltmek için acil, geniş kapsamlı ve kapsamlı reformlara ihtiyaç duyduğuna ne kadar derinden inandığından şüphe etmemelidir.

Bu iki vizyon, eski Başkan Barack Obama’nın 2008’de göreve başlamasından bu yana geçen on iki yılda giderek daha fazla çatışmaya girdi, ancak bunlar Trump döneminde, ülke çapındaki ayaklanmalar ve en son 6 Ocak’ta Kongre binasına beklenmedik baskınla son geçmiş altı ayda zirveye ulaşana kadar önemli ölçüde kötüleşti. Her iki taraf da diğerini görmezden geldiği, siyasi muhaliflerini kışkırtmak ve farklı derecelerde sahte haberlere ve şiddete başvurduğu için eşit sorumluluk almalıdır.

Bütün bunları çözmenin ilk adımı, Biden’ın önerdiği şeydir; “Birbirimizi düşman olarak değil, komşular olarak görebiliriz. Birbirimize onur ve saygıyla davranabiliriz. Güçleri birleştirebilir, bağırmayı durdurabiliriz ve ateşi düşürün… Birbirimizi yeniden dinlemeye başlayalım. Birbirinizi duyun. Birbirinizi görün. Birbirinize saygı gösterin”. Bu sözler, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından, Antifa ve Black Lives Matter’ın (Siyahların Yaşamı Değerlidir) yanı sıra Trump’tan ilham alan “Make America Great” Again (Amerika’yı Yeniden Yücelt) hareketi tarafından acilen dikkate alınmalıdır, aksi takdirde gerçek birlik imkânsızdır ve Amerika’nın sivil olmayan savaşında hayatta kalma şansı kalmaz.