Birçok ülke, azalan vakalar ve yüksek aşılama oranı sayesinde Covid-19 tedbirlerini tümüyle kaldırırken bir kısmı da aşı kartı uygulamaları, maske takma zorunluluğu ve sosyal alanlara girişlerdeki kısıtlamaları bırakıyor.

Avrupa ülkelerinin büyük bölümü, Covid-19 vaka sayıları artmaya devam etse de yüksek aşılama oranları ve hafif semptomlara sahip Omicron’un baskın varyant olması dolayısıyla salgın tedbirlerini gevşetmeye başladı.

Omicron’la büyük sınav veren Danimarka, normal hayata dönüşte Avrupa’ya öncülük edip 1 Şubat itibarıyla Covid-19’u sosyal açıdan “kritik hastalık” kategorisinden çıkarıp tüm kısıtlamaları kaldırmaya karar verdi.

İsveç Halk Sağlığı Ajansı da Covid-19’a yönelik tüm kısıtlamaları 9 Şubat itibarıyla kaldırdı, Covid-19 testlerini de sonlandırdı.

Norveç hükümeti, Covid-19’a yönelik tüm kısıtlamaları 17 Şubat itibarıyla kaldırma kararı verdiğini duyurdu.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin de ülkede Covid-19’a yönelik kısıtlamaların 14 Şubat’ta gevşetileceğini, 1 Mart itibarıyla da kaldırılacağını bildirdi.

İngiltere’de enfeksiyon durumunda izolasyon dahil kalan tüm Covid-19 kısıtlamalarının bu ay sona erdirilmesi öngörülüyor.

Yılbaşı döneminde hem Covid-19’un Omicron varyantı hem de tatil dönemi olması nedeniyle salgın tedbirlerini sıkılaştıran İtalya, farklı alanlarda önlemleri gevşetmeye başladı.

İspanya, Covid-19 salgınında son iki haftadır vaka sayılarında görülen düşüşle önlemleri gevşetti.

New York eyaleti, dün itibarıyla kapalı alanlarda maske zorunluluğunu kaldırdı. Ancak okul, hastane, otobüs ve benzeri alanlarda maske halen zorunlu olacak.