Global Times

Birleşik Krallık’a ait “Queen Elizabeth” uçak gemisi vurucu gücü geçen hafta pazar günü Malakka Boğazı’ndan Güney Çin Denizi’ne girdi. Şimdiye kadar kamuoyunun dikkatini çekebilecek özel herhangi bir şey yapmadı. Amerikalı sağcı medya kuruluşu The Washington Examiner’da, 23 Temmuz’da yayımlanan bir makalede, “Mesele, Britanya ve ABD arasındaki ‘özel ilişkinin’ gerçekten o kadar da özel olup olmadığıdır… Birçoğu Güney Çin Denizi’ndeki 12 millik sınava bağlıdır – daha belirgin olarak Başbakan Boris Johnson’ın yapay Çin topraklarının 12 mil içerisine bir Britanya savaş gemisi gönderip göndermemesine bağlıdır.” Daha önce Britanya bir “çatışma” peşinde olmadığını bildirmişti. BBC’ye göre, Britanya bunun yerine, “seyrüsefer serbestisi” hakkını tatbik ediyor.

Queen Elizabeth” uçak gemisi vurucu gücünün Güney Çin Denizi’ne seyrüseferi Birleşik Krallık’ın bölgede var olmasını gösterme çabasıdır. Bu gücü ciddi biçimde uyarıyoruz: Onlar soğukkanlı kalmaya ve kurallara uymaya mecburdur. Lütfen mevcut uluslararası nakliye rotalarını takip edin ve Çin adaları ile resiflerinden en az 12 mil uzakta kalın.

ABD savaş gemileri, Güney Çin Denizi’nde Çin adalarının 12 deniz miline yasa dışı olarak defalarca girdi. Çin, şimdiye kadar büyük ölçüde itidalli davrandı. Ancak bu Çin’in bu tür kışkırtmalara uzun vadede hoşgörülü davranacağı ve ABD’nin müttefiklerinin ABD’nin tehlikeli tavrından ders çıkarabileceği anlamına gelmiyor. Çin muhtemelen herhangi bir zamanda savaş gemilerini uzaklaştırma girişimlerini artırabilir. Gelecekte, Çin’in karasularını ihlal eden bu tür izinsiz tavırlarını durdurması, Çin’in yoğunlaşmaya mahkûm olduğu bir mücadeledir.   

ABD’nin müttefiklerine özellikle dikkatli olmalarını, Çin’in kırmızı çizgilerinden yeterince uzak durmalarını ve ileri gitmekten sakınmalarını tavsiye ediyoruz. Onlara açık açık söylenmelidir ki, onların savaş gemileri ABD’nin Güney Çin Denizi’nde yaptığı gibi küstahça davranırsa, onlar büyük olasılıkla Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmanın örneği olacaklar. 

Fazla söze gerek yok, Çin Güney Çin Denizi’nde askeri kapasitelerini güçlendirdi. Bu sadece bölgeye savaş gemilerini konuşlandırmayı kapsamıyor, aynı zamanda sistematik askeri hazırlıkları da içeriyor. Güney Çin Denizi’ndeki tehlikeli bölgeler ve Çin anakarası arasındaki uzaklık, Çin’in farklı orta menzilli füzelerini kullanması için idealdir. ABD ve onun takipçilerinin bölgede sadece kimin daha fazla uçak gemisi ve avcı uçağına sahip olduğunu sayması yanlış olur. Bu uçak gemileri, şiddetli askeri çatışmalarda çok savunmasız olacaktır.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ULUSLARARASI DENİZ ULAŞIM KANALI

Güney Çin Denizi uluslararası deniz ulaşım kanalıdır ve bu denizin seyrüsefer özgürlüğü tarihi olarak tamamen yerine getirilmiştir. Uluslararası hukuka göre, ABD ve onun müttefiklerinin savaş gemileri dâhil bütün savaş gemileri, Güney Çin Denizi’nden engellenmeden geçtiler. Fakat bu savaş gemileri jeopolitik baskı uygulamak isterse ve bu nakliye rotaları boyunca Çin’i kontrol altına almak amacıyla bir duvar örerse, bu savaş gemileri Çin ile karşı karşıya gelecekler. Ve bu karşılaşmanın yoğunluğun sürekli olarak artacağı kesindir. 

Britanya’nın Güney Çin Denizi’nde var olma fikri tehlikelidir. Güney Çin Denizi’nde Birleşik Krallık dâhil bütün ülkelerin askeri güçlerine uluslararası yasaların garanti ettiği geçiş hakkına saygı duyuyoruz. Ancak Londra, jeopolitik öneme sahip bölgede askeri varlık oluşturmaya çalışırsa, bu sadece bölgedeki mevcut durumu bozacaktır. Ve Birleşik Krallık, Güney Çin Denizi’ndeki yapıyı yeniden şekillendirme yeteneğine sahip değildir. Aslını söylemek gerekirse, Birleşik Krallık bölgede Çin’e zorbalık rolü oynamak isterse, kendini küçük düşürür. Ve Çin’e karşı gerçek bir eylem varsa, onu bir mağlubiyet bekliyor. 

Aynı zamanda bu tür tavsiyeleri Avustralya ve Japonya’ya da vermeliyiz. Her şeyden önce uluslararası toplum için Güney Çin Denizi’nde bir nakliye rotası var. Ve daha sonra orada farklı bölge ülkeleri arasında toprak anlaşmazlıkları var. Bu anlaşmazlıklara gelince, Çin ve bölgedeki diğer ülkeler bu farklılıkları barışçıl biçimde çözmek ve etkili biçimde yönetmek için Güney Çin Denizi’nde Davranış İlkeleri Rehberi oluşturmaya çalışıyor. Kısacası, bu bölge ülkeleri arasındaki bir sorundur. Bölge dışındaki ülkeler, anlaşmazlıklara dâhil olma girişiminde bulunmak yerine sadece rotayı kullanmalıdır. 

ABD, üstünlüğünü göstermek ve bölgeyi büyük güçler arasındaki rekabetin yeni cephe hattı haline getirmek için Güney Çin Denizi’nde “bir rol oynamak” istiyor. Çin, Güney Çin Denizi’nde ABD ile egemen ve egemen olmayan güçler arasındaki mücadeleyi sona erdirecek. Bölge dışından diğer tüm ülkelere “kazara zarar görmeden” kaçınmaları için bu karşılaşmadan uzak durmaları tavsiyesinde bulunuldu.