Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, yakında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara, Johnson’ın, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinin ele alındığı NATO Olağanüstü Zirvesi’ndeki konuşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre Johnson, NATO liderlerine, Ukrayna’yı bir felaketin sardığını ve “Putin’in Soğuk Savaş sonrası düzeni bozmak için intikamcı bir misyonla meşgul olduğunu” belirtti.

Johnson, Birleşik Krallık’ın dün açıkladığı yaptırım paketine ek olarak Putin ve Lavrov’a yakında yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Boris Johnson, bu eylemden sonra Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin mümkün olmadığına dikkati çekerek konuşmasında, Birleşik Krallık’ın doğu kanadında NATO’ya yaptığı yeni teklifin ayrıntılarını özetledi.

Ülkesinin, NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı’nın, İngiltere Silahlı Kuvvetlerinden NATO’ya askeri destekte daha ileri gitme talebine hazır olduğunu söyleyen Johnson, NATO’nun Avrupa güvenliğinin geleceğinde önceliğe sahip olması gerektiğini ve şimdi güçlendirilmesinin hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.