Birleşik Krallık, onayladığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarını Türkiye’de yaptıranları 10 gün ev karantinasından muaf tutma kararı aldı.

Ulaştırma Bakanlığının güncellediği yeni seyahat listesine göre Türkiye, Gana ve Hindistan dâhil 37 ülke, Birleşik Krallık’a seyahat için onaylanmış Covid-19 aşı belgesine sahip ülke ve bölgeler listesine eklendi.

Buna göre, tam aşılanmış sayılabilmek için Birleşik Krallık’a gelmeden en az 14 gün önce Oxford/AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Moderna ve Janssen aşılarından herhangi birinin çift dozunun yaptırılmış olması gerekiyor.

Söz konusu değişiklik, 11 Ekim Pazartesi gününden itibaren yürürlüğe girecek. Böylelikle, bu ülkelerden Birleşik Krallık’a gelen çift doz aşılılar 10 gün ev karantinasından muaf tutulacak.

KIRMIZI LİSTEDEKİ ÜLKELERİN SAYISI 7’YE DÜŞÜRÜLDÜ

Bakanlık son güncellemeyle ayrıca, 10 gün otel karantinasının zorunlu tutulduğu ve 54 ülkenin bulunduğu kırmızı listeden 47 ülkeyi çıkararak, listeyi 7 ülkeyle sınırlı tuttu.

Panama, Kolombiya, Venezuela, Peru, Ekvador, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti kırmızı listede kalmaya devam etti.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin, bedelini kendileri ödeyerek 10 gün havalimanı yakınlarındaki otellerde kalmaları gerekiyor.