Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail’in Filistin’e saldırılarının aralıksız devam ettiğini söyleyen İsmet Özçelik, “Gazze’ye yönelik saldırılar da giderek arttı. Ölü sayısı çok yükseldi. Hatta işi daha da büyüttü. Gazze’de uluslararası yayın yapan gazetelerin ve televizyonların binasını hedef aldı. Koskoca bina canlı yayında çöktü. İsrail bununla da yetinmedi Kudüs’te gazetecileri hedef aldı. İsrail polisinin uyarılarına karşılık veren gazeteci gözaltına alındı yani İsrail burada olanları dünyaya aktarmayın dercesine bir çaba yürütüyor.

Öte yandan uluslararası tepkiler de olayları durdurmak için sürüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Filistin topraklarında bulunan sivil yapılara yönelik saldırıların kabul edilmez olduğunu vurguladı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de ABD’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) krize çözüm bulmak çabalarını engellemekle suçladı.

Bu arada garip bir şey oldu ve ABD İsrail’e silah satışını onayladı. Böyle bir ortamda bunu gerçekleştirdi. Biden onay verdiği 735 milyon dolarlık anlaşma Demokrat Parti’nin Temsilciler Meclisi’ndeki üyeleri tarafından bile tepki gördü. İş o kadar göz göre göre yapılıyorken artık ciddi bir sorun halinde.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD’Yİ SERT ELEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı sert eleştirilere de değinen Özçelik, Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada İsrail’i hedef alarak ‘5 yaşında 6 yaşındaki yavruları öldürecek kadar bunlar katil. Kadınları yerlerde süründürerek öldürecek kadar katil. Yaşlı insanları öldürecek kadar katil. Bunların eşi benzeri yok.’ ifadelerini kullandı. Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail’e silah satışına onay vermesine de sert tepki gösterdi ve ‘Sayın Biden, Şimdi de ciddi manada orantısız bir şekilde Gazze’ye saldıran ve yüz binlerce insanın şehadetine vesile olan bu olayda da ne yazık ki, siz kanlı ellerinizle bir tarih yazıyorsunuz.’ dedi. Yani ABD ye çok ağır bir eleştiri yaptı. Bakalım, ABD’nin buna tepkisi nasıl olacak?

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında İncirlik ve Kürecik’i kapatalım çağrısı yaptı. Cumhur İttifakı ortaklarından bir tanesinin artık NATO’yu tartışmaya açması gerçekten çok dikkat çekici bir gelişme.” diye konuştu.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ’NDE ABD ENGELİ

İsmet Özçelik, BMGK’de İsrail-Filistin arasındaki olaylara ilişkin yaşanan gelişimler için ise şunları söyledi:

“BMGK mayıs ayı dönem başkanı Çin ile geçici üyeler Norveç ve Tunus, konseyin üçüncü toplantısı sonrası ortak bir adım atılması konusunda girişimde bulundu. Konsey, İsrail ve Filistin arasında yükselen tansiyon, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları, sivil kayıplar ile Filistinli ailelerin evlerinden tahliye edilmelerinden endişe duyulduğunu belirterek gerginliğin azaltılması yönünde çağrıda bulunan ortak açıklama yapmak istedi. Ancak söz konusu girişim tekrar ABD tarafından engellendi.”

SOFİ NURETTİN’İN ÖLDÜRÜLMESİ VE ABD

Türkiye’nin terörle mücadelesine de değinen Özçelik, “Türkiye terörle mücadeleyi sınırın ötesinde de devam ettiriyor. Kısa süre önce Irak’ın kuzeyinde harekâtlar gerçekleştirildi. ABD’nin PKK’lılar arasında en güvendiği isimlerden ‘Sofi Nurettin’ kod isimli terörist. öldürüldü. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Terör örgütü içindeki en büyük balıklardan bir tanesiydi. Bu açıdan önemli bir gelişme. ‘Sofi Nurettin’i önemli kılan ABD ile yakın ilişkide olması, Suriye’de Fırat’ın doğusu ile Irak’ın kuzeyini birleştiren projede çok kritik rol üstlenmesiydi. Bakalım, ABD bu açığını nasıl kapatacak?” değerlendirmesinde bulundu.”