Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunlarının 4 Şubat’ta resmen başlayacağını hatırlatan Behçet Üstün, “Resmi açılış henüz yapılmadı ama müsabakalar başladı. Yaz Olimpiyatları’nda da daha fazla müsabakaların olduğu dallarda böyle oluyor.  Bu seneki olimpiyatlar ‘Birlikte Ortak Geleceğe’ sloganıyla yapılıyor. 2900 sporcu yer alıyor. 7 spor dalında 15 farklı disiplinde yarışacaklar. Toplamda da 109 madalya dağıtılacak. Kadın erkek sporcu sayısı da neredeyse birbirine yaklaşmış durumda. Türkiye genel olarak kış sporlarına ilgi duyan bir ülke olmamasına rağmen Kış Olimpiyatlarına katılım tarihi oldukça eskiye dayanıyor. 18. kez katılıyoruz. Şu ana kadar hiç madalyaya kazananmış 46 ülkeden biriyiz. İnşallah bu olimpiyatta kazanırız. Olimpiyatlara 7 sporcu ile katılıyoruz.” dedi.

KIŞ OLİMPİYATLARI TARİHİNDEN İLGİNÇ OLAYLAR

Üstün Kış Olimpiyatları tarihi için de şunları söyledi:

“1896’da modern Olimpiyatların doğuşundan 5 yıl sonra, 1901’de İsveç’te yalnız kış sporlarını içeren yeni bir yarışma ortaya çıktı. Adına İskandinav Oyunları denilmişti ve yalnızca İskandinav ülkeleri yarışabiliyordu. Olimpiyatlar gibi dört yılda bir yapılıyordu ancak her zaman İsveç’te gerçekleşiyordu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 1911’de, Stockholm’deki 1912 Yaz Oyunları için ayrı bir kış yarışması düzenlenmesini önerdi ancak İsveç, İskandinav Oyunları’nın popülaritesini korumak istediğinden kabul etmedi.

Almanya, 1916 Berlin Yaz Oyunları’ndan önce bir Kış Olimpiyatları düzenlemeyi planladı, ne var ki, I. Dünya Savaşı her ikisini de iptal ettirdi. Belçika’nın Antwerp kentindeki 1920 Yaz Olimpiyatları’nda buz hokeyi resmi Olimpiyat sporu olarak artistik buz patenine katıldı ve bugün hokeyiyle ünlü Kanada ilk hokey altın madalyasını kazandı.

1924 Kış Olimpiyatları’ndaki sürat pateni mücadelesindeki zamanlama tartışması oldu. Fransa’nın Chamonix kentinde düzenlenen ilk kış olimpiyatlarının 500 metre sürat pateni finalinde Amerikalı Charles Jewtraw altın madalyayı kazandı. Norveç takımı ise yarışmada zamanlama hatası yapıldığını iddia etti. O zamanlar süre, soğuk havada elle tutuluyordu. 500 metre yarışı o kadar kısa sürüyordu ki, yarış görevlilerinin parmaklarını yavaş hareket ettirmesi, yarışmacıların elde ettikleri sonuçların önemli ölçüde değişmesine neden olabiliyordu. Kendisi de bu sonuca oldukça şaşırmıştı.

Chamonix’teki olimpiyatlarda organizatörler tüm madalyaları programın son gününde takdim etti ancak o zamana dek bazı sporcular çoktan evlerine dönmüştü. Hatta bir sporcu ödülünü almak için 50 yıl beklemek zorunda kaldı.

1952 Oslo’da Artistik patinajda puanların hesaplanmasında ilk kez bilgisayar kullanılmaya başlandı. Böylece sporcuların puanları hemen açıklanabildi.

1960 Squaw Valley ‘de, hakemler erkekler slalom yarışında bir kayakçının bir kapıyı kaçırıp kaçırmadığından emin olmadıklarından CBS-TV’ye yarışın bir video kasetini gözden geçirip izleyemeyeceklerini sordular. Bu, CBS’ye artık her yerde bulunan “anında tekrar”ı icat etme fikrini verdi.

1968 Grenoble’de renkli olarak yayınlanan ilk oyunlar oldu.

1992 Albertvılle Yaz olimpiyatları ile kış olimpiyatları son kez aynı yılda yapılmıştır. Daha sonra 2 sene ara ile yapılmaya başlandı. Böylelikle kış Olimpiyatları kendi rüştünü ispatlamış oluyor.

1994 Lillehammer’da Artistik buz pateni tarihinin en büyük skandalı gündemde öyle yer tuttu ki, gazeteler ve dergiler “Buzda Korku”, “Buzda Akılsızlık” ve “İnce Buz” gibi başlıklar attı. Hatta bu filmlere belgesellere de konu oldu.

ÇİN’DEN OLİMPİYAT ÖNLEMLERİ

Çin’in Kış Olimpiyatları’nın salgın dönemine denk geldiği için almış oluğu önlemlere dikkat çeken Üstün, “Dünya genelinde çok ciddi bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Çin, pandemi önlemlerinin en başarılı şekilde uygulandığı ülke. Olimpiyatlarda kapalı döngü sistemiyle oyunlara katılan tüm ilgili personele her gün sağlık denetimi ve PCR testi uygulanacak. Omicron varyantı nedeniyle bilet satışı durduruldu. Sadece davetli olarak yerel haktan seyirci olacak.” dedi.

ŞAFAK MAHMUTYAZICIOĞLU CİNAYETİ

Behçet Üstün, Beşiktaş’ın eski yöneticilerinden olan Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti ile ilgili gelişmelerde değinerek, “BirGün gazetesinden Timur Soykan ve Ajanspordan Atilla Türker’in haberleri vardı. Fikret orman bir televizyon programına katıldı ve hakkındaki iddiaların tamamını yalanladı. Fikret Orman, konunun 65 bin TL’nin ötesinde olduğunu vurguladı. Orman, ‘Yasa dışı bahis falan benim duyduğum şeyler değil. Bunu emniyet güçlerimiz zaten araştırıyordur. Benim duyduğum olay, bir ev alımı olmuş, buranın üstüne ek para istenmiş. Ama konu 65 bin TL değil de bir racon mevzusu. Benim duyduklarım bunlar.’ dedi. Şimdi biz de yetkililerden gelecek açıklamaları bekliyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

KIŞ TRANSFER DÖNEMİ

Futbolda kış transfer sezonu devam ediyor. Üstün, kulüplerin yaptığı transferler için de konuştu:

“Beşiktaş daha önce Galatasaray’da oynamış olan Gedson Fernandes’i Benfica’dan transfer etti ve yabancı sayısı dolu olduğu için 6 aylığına Çaykur Rizespor’a kiraladı. Enteresan bir operasyon oldu. Gedson potansiyeli olan bir oyuncu ama uzun süredir futboldan uzak, risk edilen rakam bence çok fazla.

Fenerbahçe’de isimler geçiyor ama net değil. Bir tek Ozan Tufan döndü.

Galatasaray’ın transferleri oldu. Genç bir kaleci getirdiler, performansını merakla bekleyeceğiz.

Bu hafta ligler iki haftanın ardından sonra tekrar başlıyor. Haftanın en önemli maçlarından biri Fenerbahçe ile Başakşehir arasında oynanacak.”

TÜRK TEMSİLCİLERİNİN AVRUPA MAÇLARI SÜRÜYOR

Üstün voleyboldaki gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

“Voleybolda Türk temsilcilerinin Avrupa maçları sürüyor. Aydın Büyükşehir Belediyespor Challenge Kupası’nda yarı finale çıktı.

Türk Hava Yolları (THY), CEV Şampiyonalr Ligi’nde Igor Gorgonzola Novara’yı yenerek tekrardan potaya girmiş oldu.

Halkbank, Challenge Kupası Çeyrek Final 1. maçında Tallinn Technical University’i 3-0 yendi. Rövanş bugün yine Türkiye’de oynanacak.

Fenerbahçe Opet, Rusya’da Dinamo-Ak Bars Kazan ile VakıfBank’ta İtalya’da Vero Volley Monza ile karşılaşacak.”