Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı telefon görüşmelerinde Ukrayna’nın doğusunda yaşan askeri gerilimi ele aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, “Bakan Blinken ve Bakan Maas, işgal altındaki Kırım’da ve Doğu Ukrayna’daki temas hattında tek taraflı Rus provokasyonlarına karşı Ukrayna’ya destek verilmesinin önemine ve Rusya’nın derhal bölgedeki askeri yığınağını ve gerginliği artıran retoriğini durdurması gerektiğine vurgu yaptı.” ifadesini kullandı.

Blinken’ın Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile yaptığı telefon görüşmesinde, iki bakanın “Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tartışmasız desteklerini” yinelediklerini ifade eden Price, Rusya’nın askeri hareketliliğini durdurmasının da ele alındığını kaydetti.

Price, iki bakanın, görüşmede aynı zamanda Lübnan’da liderlerin halkın ortak menfaati için kritik reformların uygulanması konusuna değindiklerini belirtti.