CRI Türk Dış Haberler Servisi

2021 NATO Liderler Zirvesi öncesi üye ülkelerin Dışişleri Bakanları sanal zirve ile bir araya geldi. Zirve ardından açıklamada bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Antony Blinken’in NATO üyelerini Güney Kore ile iş birliğini derinleştirmeye çağırdığını söyledi.

Bakanlık, Güney Kore’ye atıfta bulunarak, “Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO-Avrupa Birliği (AB) iş birliği de dâhil olmak üzere İttifak ortaklıklarının önemini vurguladı. NATO’yu Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Kore Cumhuriyeti ile iş birliğini derinleştirmeye teşvik etti.” açıklamasında bulundu.

Joe Biden yönetimi, Çin ile artan rekabetinde ABD müttefiklerinin önemini defalarca vurgulayarak Çin ve Rusya için ortak çalışmanın önemini vurguladı. Blinken’in talebi, Joe Biden yönetiminin “ittifakı yeniden canlandırma” politikasının bir adımı olarak değerlendirildi.

ÜSTÜ KAPALI QUAD VURGUSU MU YAPILDI?

Çin Halk Cumhuriyeti’ni bölgede kontrol altına alma girişimi olarak yorumlanan ABD Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) için üstü kapalı bir destek çağrısının yapıldığı kulislerde konuşulanlar arasında. Dörtlü Güvenlik Diyaloğu, ABD öncülüğünde Avustralya, Japonya ve Hindistan’dan oluşuyor. Güney Kore için destek istenmesi, ABD-Güney Kore Zirvesi Ortak Bildirgesinde belirtilen Seul’ün QUAD’a katılım isteğini gündemde tutma girişimi olarak değerlendirildi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ve Joe Biden, 21 Mayıs’ta Washington’da “tehdit ve zorluklara” yanıt olarak ittifakı güçlendirme sözü vermişti. İki lider ortak açıklamalarında, “QUAD dâhil olmak üzere açık, şeffaf ve kapsayıcı bölgesel çok taraflılığın önemini” kabul ederek “özgür ve açık bir Hint-Pasifik için vizyonu iş birliği yapacaklarını” vurguladı. Öte yandan Moon, 11-13 haziran tarihlerinde ABD ve Japonya’nın da yer aldığı G7 Zirvesine katılacak. İngiltere’nin ev sahipliğindeki zirve için davetliler arasında Avustralya ve Hindistan’da yer alacak.