Haber: Mehmet Emre Öztürk

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Japonya ardından Seul’e geçerek Güney Kore ziyaretini başlatmış oldu.

Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Seul’de düzenlenen Dışişleri ve Savunma Bakanları (2 + 2) toplantısı ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çin ve KDHC (Kuzey Kore) gündemi ile geçen toplantıda Blinken, “Çin’in eylemlerinin Hint-Pasifik bölgesinin güvenliğine ve güvenliğine nasıl neden olduğunu tartıştık.” diyerek Tokyo’daki gündemi devam ettirmiş oldu.

ABD’nin Hint-Pasifik’teki Çin karşıtı ittifak arayışında Blinken, “Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına ve müttefiklerimiz için oluşturduğu tehdidi azaltmaya ve Kuzey Kore halkı da dâhil olmak üzere tüm Korelilerin yaşamlarını iyileştirmeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırma sürecinde Çin’in kritik bir öneme sahip olduğuna değinen Blinken, “Çin’in Kuzey Kore ile benzersiz bir ilişkisi var. Kuzey Kore’nin neredeyse tüm ticari ilişkileri, Çin’den geçiyor” iddiasında bulundu.

SEUL HEDEF GÖSTERME TUZAĞINDAN KAÇINDI

Blinken’ın açıklamaları ardından söz alan Güney Koreli mevkidaşı Chung Eui-yong, kapsayıcı bir dil kullanarak “Kore Yarımadası” vurgusunda bulundu. ABD’nin Hint-Pasifik’te Çin’e karşıtı söylemlerine değinmeyen Chung’un konuşmasını şu sözler ile sürdürdü:

“’Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasından’ bahsettiğimizde bu durum, Kuzey Kore’ye Güney Kore’nin nükleer silahlardan çoktan vazgeçtiği anlamını taşımakta. Ayrıca 1995’te yapılan anlaşmaya göre, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan vazgeçmesi gerektiğini öneriyoruz. Kuzey Kore de bu durumun farkında. Uluslararası topluma, ‘Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasından’ bahsetmek yerine Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması diyebilirsek daha fazla şey ifade etmiş oluruz. Kuzey Kore’yi davamızı takip etmeye ikna edebileceğimizden eminiz. Bu yüzden Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasından bahsetmenin daha faydalı olacağına inanıyoruz.”

Söz konusu açıklamalar ile Blinken’dan farklı bir dil kullanan Chung’un Çin ve Kuzey Kore konusunda ABD ile farklı görüşlere sahip olunduğunu teyit etmiş oldu.

AUSTIN BİR GÜN DAHA SEUL’DE KALACAK

Basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Austin, silahlı kuvvetlerinin savaş zamanı kontrolü (OPCON) için öngörülen devir tesliminin daha fazla zaman alacağını, ancak iki tarafın bu konuda ortak anlaşmaya varacağını söyledi. Austin, “Bu geçiş için tüm koşulları yerine getirmek fazla zaman alacak olsa da, bu sürecin ittifakımızı güçlendireceğinden eminim.” dedi.

Mevcut Güney Kore-ABD ittifak düzenlemeleri uyarınca Kore Yarımadası’nda bir savaş söz konusu olursa, ABD Ordusundan bir generalin Güney Kore Silahlı Kuvvetlerinin kontrolünü üstlenmesini kapsayan OPCON anlaşması iki ülke arasında tartışılan bir konu. On yıldan fazla bir süredir, OPCON kontrolünü devralmak isteyen Güney Kore’de çabalar devam ediyor. Anlaşma konusu sadece Güney Kore için değil, aynı zamanda Kuzey-Güney ilişkileri ve Güney Kore-ABD ittifakı için de büyük öneme sahip bir konu olarak biliniyor.