Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Yasama Komitesi’nde kabul edilen, bölgenin yeni seçim sistemi yönetmeliğinin taslağıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bunun “Hong Kongluların özerk yönetimine anlamlı şekilde katılma ve fikirlerini ifade etme yöntemlerini ciddi şekilde engellediği” iddiasında bulundu.

ABD’nin bu girişimi beklenmeyen bir şey değil. Hong Kong’da demokrasi sisteminde ilerleme kaydedildiği her seferinde ABD’de bazı kişiler ortaya çıkıp, tekrar tekrar gerçeklerle çürütülen yalanları yayıyor. Fakat yalanlar bin kere tekrarlanırsa da gerçek olmaz ve yalanlar sadece ABD’li siyasetçilerin Hong Kong’da kaos yaratarak Çin’i caydırma amacını gösteriyor.

Hong Kong’daki demokrasi sistemi hakkında bilgisi olan herkes, seçim yasasının tamamlanmasıyla sistemdeki boşlukların doldurulduğunu, Hong Kong’un vatanseverler tarafından yönetilmesi şeklindeki yeni düzenin teyit edildiğini ve sistemin sağlıklı ve düzenli yolda ilerlemesine sağlam hukuki güvence sağlandığını savunuyor.

Hong Kong seçim sisteminin esasını seçim komitesi sistemi oluşturuyor. Seçim komitesi eskiden 4 çevreden 1200 üyeden oluşurken, şimdi ise 5 çevreden 1500 üyeden oluşacak. Komite üyeleri, Hong Kong idari amirinin yanı sıra, yasama komitesinin bazı üyelerini seçme ve aday gösterme hakkına sahip olacak. Bu uygulama, Hong Kong toplumunun bütünsel çıkarlarını daha iyi temsil edecek.

Blinken’in açıklamasında ayrıca Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’na göre yargılanan, Çin merkezi hükümetine karşı çıkan ve Kong Kong’da kaos yaratan unsurların “serbest bırakılması çağrısında bulunduğu” belirtildi. Bu girişim, sadece Hong Kong’da saygıyla karşılanan hukuk üstünlüğünü kaba şekilde çiğnemenin yanı sıra, “başkasının iç işlerine karışmama” şeklindeki, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel ilkesini ihlal etti ve ABD’deki bazı kişilerin iddia ettiği “demokrasi”, “hukuk üstünlüğü” ve “insan hakları” sahtekarlığını ve izledikleri çifte standardı gün ışığına çıkardı.

Hong Kong halkı, seçim sisteminin iyileştirilmesinin bölgenin uzun vadeli refahı ve istikrarına yararlı olacağını savunuyor.