Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Bloomberg, kısa süre önce Covid-19 salgınıyla mücadeleye dair bir küresel sıralama yayımladı. Toplam vaka ve ölüm sayısı açılarından, salgındaki durum korkutucu boyutlara ulaşan ABD, Bloomberg’in sıralamasında ilk sırada, salgınla mücadelede stratejik ilerlemeler kaydeden ve bu başarıları uluslararası toplumca da takdirle değerlendirilen Çin ise sekizinci sırada yer aldı. Uzmanlar, Bloomberg’in gerçekleri tamamen yadsıyan sıralamasının çirkin bir siyasi şovdan ibaret olduğu kanısında.

ABD’de tespit edilen toplam Covid-19 vakası sayısı 35 milyona yaklaşırken, ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 600 bini aşmış durumda. ABD, bu iki alanda da dünyada başı çekiyor. ABD’de salgındaki durum bir dönem iyileşirken, son iki hafta içinde vaka sayılarında yeniden sıçrama görüldü. Ülkenin 41 eyaletinde ve Washington D.C.’de tespit edilen vaka sayılarında büyük artış görüldü. 9 eyaletteki vaka sayısı, 2 kattan fazla arttı. 9 Temmuz gününde, ABD’de tespit edilen vaka sayısı 29 bin 600’ü aştı.

Buna paralel olarak, salgın koşullarında ABD ekonomisinin toparlanması da yavaş seyrediyor. Haziran ayında TÜFE yüzde 5,4 artarak 2008 yılından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. ABD, salgının getirdiği olumsuz etkilerden ne ekonomik ne de toplumsal olarak sıyrılmış durumda. Dolayısıyla, ABD’nin salgınla mücadelede birinciliğe hiç de yakışmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bloomberg, ABD’nin adı geçen birinciliğini kurgulayabilmek için toplam vaka sayısı ve ölüm sayısı gibi sıralamanın en kritik endekslerini kaldırdı. Hatta karantina ve sınırlardaki giriş çıkış tedbirleri gibi salgınla mücadele adımları da olumsuz faktörler olarak sunulmaya başlandı. Bu durum, gerçekleri yansıtmadığı gibi, hem bilime hem de insan hayatına saygısızlık demek.

Sıralamada dikkat çekilmesi gereken bir başka nokta da her gün korkutucu boyutlarda günlük vaka sayıları açıklayan Fransa ile Avustralya’nın da Çin’i geride bırakmış olması.

Avrupa’da salgınla mücadele konusunda en başarısız ülkelerden biri olarak kabul edilen İngiltere de sıralamanın 9’uncu sırasında, yani Çin’den sadece bir sıra geride yer aldı.

Bunlara karşılık, Çin’in salgınla mücadele konusunda gözle görülür başarılar kaydettiğini tüm dünya biliyor. Ayrıca Çin’in geliştirdiği aşılar da küresel salgınla mücadelede önemli rol oynamayı sürdürüyor.

Bloomberg’in sıralaması, salgınla mücadele konusunda gerçek anlamdaki başarılı ülkeleri seçmek yerine, Çin’i geride göstermeyi ve ABD’nin salgınla mücadele çalışmalarının şöhretini artırmayı hedefliyor.

Salgınla mücadele konusunda daha önce dünyadaki “en düşük puanı” alan ABD’ye şimdi küresel “birincilik” unvanının verilmesi, bir diğer yönüyle ABD’nin eski ve çirkin bir alışkanlığı olan siyahı beyaz beyazı siyah olarak gösterme çabasını da bir kez daha gösterdi.

ABD’li siyasetçilerin Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde toplumsal düzeni ve hukuku sabote eden şiddet eylemlerinin, “demokrasinin güzel manzarası” olarak nitelemesini hâlâ unutmadık. Salgınla mücadelede büyük başarısızlığa uğrayan ABD’li siyasetçiler, şimdi de “ABD, küresel salgınla mücadelede liderlik konumunu koruyor.” diyor.

ABD gibi Batılı ülkelerin değer yargılarının çirkinliğini yansıtan Bloomberg’in sıralaması, bu ülkelerin gerçekleri çarpıtma alışkanlığının tekrarlandığı, tüm dünya halklarının önüne sunulan yeni ve çirkin bir siyasi şov.